Ünlü hâkimlere atama rüzgârı

Yargıda önemli kararlar alındı. Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 'Son Nokta' operasyonunda çeteyle ilişkileri ortaya çıkan İstanbul 14'üncü ağır ceza mahkemesi üyesi A.K'yı bu görevden alırken...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıda önemli kararlar alındı. Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 'Son Nokta' operasyonunda çeteyle ilişkileri ortaya çıkan İstanbul 14'üncü ağır ceza mahkemesi üyesi A.K'yı bu görevden alırken, Şemdinli'deki bomba davasını görüşen Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na Mehmet Ekinci'yi atadı. HSYK, Yargıtay'ın sanık astsubaylar lehine bozma kararına direnen heyetten geriye kalan tek üye olan Eşref Aksu'yu da bu görevinden aldı. DGM döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tutuklanması istemini reddeden ağır ceza üyesi Ramazan Aksan ise çocuk mahkemesi üyeliğine getirildi.
HSYK'nın 'bazı yer hâkimlerinin müstemir yetkilerinin belirlenmesi'ne ilişkin 16 Temmuz tarihli kararında, kamuoyunda ilgiyle izlenen soruşturma ve davalarla ilişkili tercihler de olduğu ortaya çıktı. HSYK'nın hangi yargıcın bundan sonra hangi mahkemede çalışacağına ilişkin kararı Adalet Bakanlığı'nın web sitesinde yayımlandı. Yüzlerce üye yargıç ya da mahkeme başkanının mevcut görevinden alınıp başka mahkemede görevlendirildiği kararda dikkat çekenler şöyle:
Dinlemeye takılmıştı
Çeteyle görüşen yargıca sürgün: İstanbul'da 'Son Nokta' adıyla yürütülen çete soruşturmasında bazı hâkim savcılar da dinlemeye takılmıştı. Bunlardan birinin de çetenin bir uyuşturucu davasına bakan mahkeme üyesi A. K. olduğu açıklanmıştı. Bakanlık, çete dosyasında ismi geçen yargı mensuplarıyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Şimdi HSYK, İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi üyesi A.K'nın bu yetkisini kaldırdı ve kendisini müstemirren (devamlı) 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi üyeliğinde çalışmak üzere yetkilendirdi.
Şemdinli davasına yeni heyet: HSYK, Şemdinli ve Rektör Yücel Aşkın davalarına bakan Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne yönelik çok sayıda karar almıştı. Davayı açan savcı meslekten ihraç edilmiş, başsavcı başka bir ile atanmış, kısa süre önce de sanık astsubayları cezalandıran ve Yargıtay'ın 'dosyayı askeri mahkemeye gönderin' kararına uymayan mahkeme başkanı İlhan Kaya, bu görevinden alınıp İstanbul'a tayin edilmişti. Heyette mahkûmiyete katılan üyelerden bir tek Eşref Aksu yerinde bırakılmıştı.
HSYK, şimdi bu iki davaya bakan 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyetini yeniden oluşturdu. Bu mahkemenin başkanlığına Mehmet Ekinci'yi getiren HSYK, 3'üncü Ağır Ceza üyelikleri için de Müslüm Uzun ile Serdar Ergül'ü yetkilendirdi. HSYK, mahkeme üyesi Aksu'nun da mevcut yetkisini kaldırıp, Asliye Ceza'da görevlendirdi.
3'üncü Ağır Ceza'nın kararlarına itirazları görüşen bir üst mahkeme olan Van 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na ise Bergama'dan geçen ay Van'a atanan yargıç Suat Bilgin yetkilendirildi.
Erdoğan'ı tutuklamayan yargıç: Henüz Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) görevdeyken savcı Nuh Mete Yüksel tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında 'laik anayasal düzeni değiştirmeye kalkışmak' suçundan soruşturma başlatılmıştı. Savcı Yüksel, Erdoğan'ın bu suçtan tutuklanmasını istemiş, ancak DGM Yedek Hâkimi olan Ramazan Aksan bu talebi reddetmişti. Aksan, bu kararından sonra DGM'nin yerine kurulan Ankara 11'inci Ağır Ceza'da görev yapıyordu. HSYK, Aksan'ı bu görevinden alarak çocuk mahkemesinde yetkilendirdi.