Ünlü rehineci öldürüldü

İzmir'de iki yıl önce bir işadamı ve televizyon muhabirini bürosunda rehin tuttup canlı yayında teslim olan finans kurumu...
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi
EVREN ATALAY / Arşivi

İZMİR - İzmir'de iki yıl önce bir işadamı ve televizyon muhabirini bürosunda rehin tuttup canlı yayında teslim olan finans kurumu sahibi 44 yaşındaki Mustafa Burhan, dün Urla'daki villasında öldürüldü. İşadamının hizmetçisi Nurşen Yurt ile koruması Cavit Ayten de cinayetin kurbanı oldu. Cinayetlerden sonra, villa yakınında görülen emekli polis memuru 59 yaşındaki Mehmet Narin, katil zanlısı olarak gözaltına alındı. Emekli polis Narin'in, daha önce Burhan'ın yanında koruma görevlisi olarak çalıştığı belirtildi.
'Canınızı kurtarın, dedi'
Olay dün saat 13.00 sıralarında Burhan'ın Urla sahilindeki tripleks villasında meydana geldi. Silah seslerini duyan komşularının haber vermesi üzerine olay yerine giden polis, Burhan ve 28 yaşındaki hizmetçisi Nurşen Yurt'un evin 2'nci katındaki salonda, Cavit Ayten'in de 3. katta başlarından kurşunlanmış cesediyle karşılaştı.
Olay sırasında, Burhan'ın boya işlerini yapmak için gelen Nuri Tüfekçi ve Mustafa Doğuran'ın da içeride olduğu belirlendi. Evden kaçtıktan sonra gözaltına alınan Tüfekçi ve Doğuran şunları söyledi: "Mustafa bey boya işleri olduğunu söyleyerek bizi çağırmıştı. Sabah 09.30 sıralarında geldik. Mustafa beyle bir odada çay içiyorduk. Öğlene doğru köpekler havladı. Mustafa bey kapıyı açtı.
Yukarı birisi çıktı, kim olduğunu görmedik. Kısa süre sonra beş el silah sesi duyuldu. Mustafa bey bize 'Kaçın canınızı kurtarın' diye bağırdı. İkinci katın penceresinden atlayıp kaçtık" dedi.
Polisin yaptığı operasyonda, çevrede şüpheli hareketlerle dikkati çeken sekiz yıl önce emekli
olan polis memuru Mehmet Narin yakalandı. Gözaltına alınan Narin "Ben eve girdiğimde silah Cavit'in elindeydi. Mustafa ve Nurşen'i öldürdü, ben de silahı
elinden alıp Cavit'i vurdum" dedi.
İncelemede, cinayette kullanılan tek tabancanın, Mustafa Burhan'a ait olduğu anlaşıldı. Olaya el koyan savcı, Narin'e olay yerinde tatbikat yaptırdı.
Zanlı Mehmet Narin tatbikat sırasında konuşmadı, olayın nasıl gerçekleştiğini soran savcıya ise "Mahkemede konuşacağım" dedi. Emniyet güçleri cinayetin alacak yüzünden işlendiği ihtimalinin güçlendiğini söyledi.
Canlı yayında intihar şov
Finans kurumu sahibi Mustafa Burhan, alacağı olduğunu öne sürdüğü iki kardeşten Poyraz Pusatçı'yı, Girithan İşmerkezi'ndeki bürosunda 7 Ekim 1999'da rehin alıp, ayağından tabancayla yaralamıştı. Olayı görüntülemesi için çağırdığı yerel Ege TV ekibinden muhabir Yasemin Tüzemen'i de saatlerce rehin tutmuştu. Burhan, Kanal D'de saatlerce canlı telefon bağlantısı yapmış, 5 saat 15 dakika sonra teslim olmuştu.
Burhan, iki kardeş işadamına 20 milyar lira verdiğini ancak geri alamadığını, ödeme güçlüğünden kurtulmaları için kardeşlere 30 milyarlık evini ipotek ettirerek ikinci kez 20 milyar liralık yardım sağladığını, ancak dolandırdığını öne sürmüştü. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan Burhan, halk arasında infiale neden olduğu için tutuklanmıştı. Yaklaşık dört ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Burhan hakkındaki dava henüz sonuçlanmadı.