Ünlülerden Erdoğan'a sert mektup

Ünlülerden Erdoğan'a sert mektup
Ünlülerden Erdoğan'a sert mektup
Batı'da sanat dünyasının en önemli isimleri arasında gösterilen çok sayıda ünlü, bugün İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesine tam sayfa ilan vererek, Gezi Parkı'ndaki aşırı polis şiddeti nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

Başbakan Erdoğan'a Türkiye 'nin Avrupa Konseyi üyesi olduğu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bir tarafı olduğu hatırlatılan mektupta, "Sonuç olarak, beş masum gencin ölümüne neden olan emirleriniz, Strasbourg'da bir davaya dayanak teşkil edebilir" denildi.

İŞTE İLANIN TAM METNİ

Bay Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Başbakanı 

Ankara, Türkiye. Temmuz 2013 

Sayın Bay Erdoğan, 

Aşağıda imzası olanlar, bu mektubu sizin polis güçlerinizin İstanbul’da Taksim Meydanı ve Gezi Parkı ile Türkiye’nin diğer büyük şehirlerindeki barışçı gösterileri, Türk Tabipler Birliği’nin verilerine göre beş kişinin ölmesi 11 kişinin ayrım göstermeksizin biber gazı kullanımı nedeniyle gözünü kaybetmesi ve 8 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olacak biçimde, zalimce bastırmasını en güçlü şekilde kınamak amacıyla yazıyoruz. Ancak, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın benzersiz bir şiddet kullanımıyla boşaltılmasından sadece günler sonra, tek suçları sizin diktatoryal yönetimine çıkmak olan bu beş ölüye aldırmadan, İstanbul’da Nuremberg Toplanması'nı hatırlatan bir miting düzenlediniz. Sizin hapishanelerinizde Çin ve İran hapishanelerindeki sayının toplamından daha fazla gazeteci var. Buna ek olarak, göstericileri çapulcu, yağmacı, holigan olarak nitelendirdiniz, hatta bu göstericilerin yabancıların yönlendirdiği teröristler olduğunu söylediniz. Oysa gerçekte, bu göstericiler sadece Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk ’ün öngördüğü şekilde laik bir cumhuriyet olarak kalmasını isteyen gençlerdi. Sonuç olarak, bir yandan ülkenizi AB üyesi yapmaya çalışırken, bir yandan Türkiye’nin bir Egemen Devlet olduğunu söyleyerek, AB liderleri tarafından size yönelik tüm eleştirileri reddediyorsunuz. Size 9 Ağustos 1949’da imzalanmış Konvansiyon uyarınca Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin bir üyesi olduğunu, 18 Mayıs 1954’te Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu'nu imzaladığını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yetkisini tanıdığını saygıyla hatırlatıyoruz. Bunların sonucunda, beş masum gencin ölümüne neden olan emirleriniz, Strasbourg'da bir davaya dayanak teşkil edebilir.
Saygılarımızla... 

İMZACI ÜNLÜLER

Türkiye’den Fazıl Say’ın da yer aldığı, “Başbakan Erdoğan’a açık mektup”un imzacıları şöyle:

ANDREW MANGO, Atatürk'ün biyografisinin yazarı
HUGO PAGE, Avukat
RONALD THWAITES, Avukat
DAVID LYNCH, Yönetmen “Mulholland Drive” filmiyle Altın Palmiye ödülü sahibi
SEAN PENN, Aktör/Yönetmen, “Milk” ve “Mystic River” filmleriyle Oscar sahibi
VANESSA REDGRAVE, Aktris, “Julia” filmiyle Oscar ödülü sahibi
SUSAN SARANDON Aktris, “Dead Man Walking” filmiyle Oscar ödülü sahibi
SIR BEN KINGSLEY, Aktör, “Gandhi” filmiyle Oscar ödülü sahibi
JAMES FOX, Aktör
FREDERIC RAPHAEL, Yazar, “Darling” ile Oscar ödülü sahibi
SIR TOM STOPPARD, Senaryo yazarı, "Shakespeare in Love" filmiyle Oscar ödülü sahibi
CHRISTOPHER HAMPTON, Senaryo yazarı, "Dangerous Liaisons" filmiyle Oscar ödülü sahibi
LORD JULIAN FELLOWES, Senaryo yazarı "Gosford Park" ile Oscar ödülü sahibi
VILMOS ZSIGMOND, Sinematograf, "Close Encounters of the Third Kind" ile Oscar sahibi
BRANKO LUSTIG, Yapımcı, "Schindler's List" ve"Gladiator" ile Oscar ödülü sahibi
RACHEL JOHNSON, Yazar
EDNA O'BRIEN, Yazar
CHRISTOPHER SHINN, Senaryo yazarı
DAVID STARKEY, Anayasa tarihçisi
FAZIL SAY, Besteci-piyanist
LADY CHOLMONDELY, Chopin Society Başkanı
LORD MONSON, Yazar
LORD STRACHCARRON, Belgesel yapımcısı
DOWNSHIRE MARKİSİ, Toprak sahibi
JEREMY CORBYN MP, İşçi Partisi Milletvekili
EDMUND KINGSLEY, Aktör
IGOR USTINOV, Heykeltraş
MAURICE FARHI MBE, Yazar
JACK FOX, Aktör
CLAIRE BERLINSKI, Yazar
OONA CHAPLIN, Aktrist
FUAD KAVUR, Film yapımcısı


  http://www.radikal.com.tr/1143237114323742

  YORUMLAR
  (42 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  türkiyenin fasist yönetimi dünyaya rezil oldu - alptekin-h

  dünyada iyi insanlar var.zulme hayır diyen.

  Yok hükmünde insanlar topluluğu - PAN-ZEHİR

  Çin ve İran'dana daha mı fazla gazeteci tutuklu ? Doğrudur, bizim ülkede basın kartı olanların yaptığı eylemler (bombalama, terösit faaliyetler, adam öldürme, hırsızlık...) İran ve Çin'de yapılırsa direkt idam ediliyorlar dolayısıyla hayatta kalan pek yok biz ise paşalar gibi besliyoruz.Bu sebeple doğru bir istatistik. Ölen beş kişiyi diline dolayanlara sorum şu ; siz nasıl bir zihniyetsiniz ki Mısır'da darbe yapılıp yüzlerce kişi öldüğünde bu ilanı yayınlayamadınız ? Ya Suriye, Irak ? Hatta kendi ülkeniz olan ABD'de ki daha geçen gün ırkçılık kurbanı olan bir siyahi genç öldüğünde ? Ocupy Well Street eylemlerinde onlarca kişi öldü ? Başta Fazıl Say olmak üzere insanlığa elle tutulur hiç bir katkınız olmadığı için siz değil ilan destan yazsanız da fark etmez.

  Yazik oldu Mustafa Keser'in askerlerine - Ayse Sule

  Bir yorumcu "gitti caanim bildiri" diye yazmis. Uzulmekte haksiz degil gercekten de. Mustafa Kemal'in askerlerinden cok fena gol yemisler an itibariyla. Ama ic ve dis kamuoyuna sirin gorunmek icin verdikleri onca tavizin, eninde sonunda boyle bir bedeli olacakti, o yuzden cok da sasirmamasi lazim Gezici genclerin. Sasirilmamasi gereken bir baska nokta da, bu mektuba imza atan 'celebrity / entel dantel' tayfasinin Yahudi fraksiyonunun metne hediye ettigi Nuremberg benzetmesi. Sonuc olarak sevgili gencler, birileri sizin verdiginiz o net resmin uzerinde cok pis photoshop yapmis, hepinize gecmis olsun.

  insaf! - aby21

  Bazı yorumcular RTE'ye fazla angaje oldular. RTE ikids bir Avrupa'ya posta koymayı alışkanlık hale getirdi. Yani Avrupalıların yaptığını RTE şimdi aynısını yapıyor. Yani bir fark yok. Ama an önmeli şey bu değil. İkide bir "efendim Avrupada insan hakkı yokmuşda, onların polislerinin yaptığını niye görmüyorlar" diye feveran edenlere sadece bir kaç tane basit sual sormak lazım, değilmi? Sual 1: İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, ve daha birçok Avrupa ülkesinde faili meçhul kaç tane cinayet var? Sual 2: Bu avrupa ülkelerinde polisle çok şiddetli çatışmalar yaşanmasına rağmen polis kurşunuyla ölen sivil varmı, varsa kaç tane? Saygılarımla. ALİ

  Nuremberg mi? Yok artık - Balkan Turku

  Boşuna bu hükümete karşı Türkiye'ye karşı değil demeyin, o ilanı okuyan herkes bunu Türkiye'ye karşı algılayacaktır. Küstahlıktan başka bir şey değil, zira bu isimlerin çoğu dünyadaki daha vahim olaylara seslerini çıkarmazlar. Nuremberg rallymiş, yani dünyada ülke mi kalmadı da Türkiye ile totaliter Nazi Almanyası arasında ilişki kurulmaya çalışılınıyor? Tarihle ilgisi national geographic belgeselleriyle sınırlı olan herhangi bir insan bile bunun ne kadar saçma ve utanmazca abartılı bir benzetme olduğunu bilir. Ha bu işin "dış mihrak" paranoyasıyla ilgisi yok tabii ki, sadece Türkiye'ye karşı hep süregelmiş olan ön yargı ve ırkçılıkla ilgisi var. Batı Avrupa'da yaşarsanız zaten görüyorsunuz insanların Türklere (ve genel olarak doğululara) karşı ne denli ön yargılı olduklarını. Bu ön yargı sahipleri de sadece "alamancı" tayfasıyla haşır neşir olanlarda değil, hayatında hiç Türkle konuşmamış olanlarda da görülüyor. Yani bu mektup da sadece onun bir yansıması, listedeki çoğu insan Türk siyasetiyle veya tarihiyle ilgili bir şey bilmiyordur (Mango hariç). Böyle gereksiz ve haddini bilmez işler yüzünden olan halkın meşru isteklerine oluyor, bazılarına malzeme çıkarılıyor. Fazıl Say'ın onların arasında olmasına şaşırmadım zaten, sürekli sanatı yerine bayağı yorumlarıyla gündeme gelen bir insan olarak yakışmış kendisine.

  Gezi Ruhu - blueknife

  "Türkiye?nin kurucusu Kemal Atatürk ?ün öngördüğü şekilde laik bir cumhuriyet olarak kalmasını isteyen gençlerdi." Bu satırlar bir kurnaz Kemalistin elinden çıkma satırlar belli. Bu bir manüplasyon. Gerçek dışı ve sahtekarca. Bu bildiriye imza atanlar elbetteki Kemalismin Cumhuriyet dönemi uygulamalarının nelere sebep olduğunu bilmiyorlardır. İmzacıların Demokrasi talebini imzaladıkları şüphe götürmez. Ama kim bu imzacıları kandırdı ve kendi hastalıklı ideolojisine alet etmeye çalıştı acaba bu parağrafı iliştirerek. Orada Fazıl SAY var muhtemelen o yapmış olmalı. Peki bunun AKP, Kurmayları, Yandaşları ve Medyası tarafından günlerdir yapılan yalan, hile ve sahtekarlıktan ne farkı var??? Türkiye'nin kuruluşu yanlış temeller üzerine Kapitalizm, Tekleştirme, İnkar, İmha ve Asimilasyon üzerine kurulduğu içindir bugün kü sorunlar. O imzacılara elbette ki ulaşılacaktır. Onlara aslında bu satırı ekleyenin Laikçi-Kemalist AKP'nin de Dinci-Kemalist bir yapı olduğu anlatılacaktır.

  fazıl say - aharasa

  sen kemal atatürkün kurduğu laik cumhuriyet gibi lafları alarak aradan çık. mustafa kemal atatürkün politikalarını tartışırsak çok uzun yol olur. gezinin özü özgürlüklerin savunulmasıdır. keşke metinde sadece bu yer alsaydı yeterdi de artardı bile. özgürlüklerin savunulması kavramı senin inandığın pek çok ilkeyi de kapsar. illa bir ismi bir metne dikte ettirtmen gezinin çoğunluğuna haksızlık olmuş.