Ünlülere operasyon anayasayı değiştirtti

Ünlülere operasyon anayasayı değiştirtti
Ünlülere operasyon anayasayı değiştirtti
Aralarında çok sayıda ünlü ismin de yer aldığı uyuşturucu operasyonu sonrası başlayan 'özel hayatın gizliliği' tartışmaları Anayasa uzlaşma komisyonunu harekete geçirdi.

Aralarında çok sayıda ünlü ismin de yer aldığı uyuşturucu operasyonu sonrası başlayan 'özel hayatın gizliliği' tartışmaları Anayasa uzlaşma komisyonunu harekete geçirdi.

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun dünkü toplantısında, partilerin “kırmızı çizgilerimiz” dediği maddeleri masaya yatırma kararı aldı. Komisyonda “Sağlık Hakkı” maddesinde yer alan “her kadın üreme sağlığı ve doğurganlık hakları konusunda ücretsiz hizmet alma hakkına sahiptir” fıkrası “kürtaj” ve “üç çocuk ” tartışmasına yol açtı. Tartışmaların ardından “doğurmama” hakkı ancak maddenin gerekçesinde bir ibare olarak geçmesi kararlaştırıldı.

Teşhir etmek ya da etmemek


Komisyonda “Devlet temel sağlık hizmetlerini ücretsiz sağlar” ifadesi de anayasaya ilk kez konuldu. Ergenekon, Balyoz ve KCK davaları süreci ve son olarak sanatçılara yönelik gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda yapılan haberler , anayasanın “Basın Özgürlüğü” maddesinde değişikliğe gidilmesine yol açtı. 

MASUMİYET KARİNESİ ZEDELEYECEK YAYINLAR

Üyeler Ergenekon ve KCK davalarında daha soruşturma devam ederken yapılan haberlerle insanların suçlu ilan edildiğini, bunun son örneğinin sanatçılara yönelik uyuşturucu operasyonunda yaşandığını kaydetti. Tartışmaların ardından “Basın Özgürlüğü” maddesine, “Basın yayın kuruluşları mahkemelerin bağımsızlığı ve masumiyet karinesini zedeleyecek biçimde yayın yapamaz” fıkrası eklendi. Böylece basın kuruluşları, masumiyet karinesini zedeleyici haber yapamayacaklar.

Ünlü isimlere uyuşturucu operasyonu


  http://www.radikal.com.tr/114623911462392

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yandaş medya - grgry

  bu olayın yaşandığı gün show tv de haberleri izliyordum.haberde bu sanatçıların hepsini teker teker film replikleriyle de süsleyerek dakikalarca gösterdiler.bu haberdeki amaç gezi olaylarına yoğun şekilde destek veren sanat camiasını itibarsızlaştırmaktı.mesele budur

  Ne yazık ki bazen tiraj kaygısı, hakkı çiğniyor... - mustiist

  Kişisel hayatın gizliliği konusu hala bir sorun. Özellikle bazen sansasyonun tirajı arttırdığı da düşünülerek, kişisel haklar gözardı edilmekte. Provoke edici başlıklar, içeriğe yönlendirici haber fotoğrafları, ünlüler ile ilgili sansasyonel haberler ile, ünsüz ve bayağı vatandaşların özel durumları, örneğin hastalıkları, onların hakları hiçe sayılarak gözönüne serilmekte. Örneğin bir haber hatırlıyorum; "aids'li genç kazada öldü ve ona dokunan herkese test yapıldı" diye bir haber ama en kötüsü o zavallı gencin boy boy fotoğrafları ve ismi açık açık haberde yer almıştı... İçim sızladı önce ve giden bir insanın hakları ancak bu kadar ayaklar altına alınabilirdi, hiçe sayılabilirdi. Kaldı ki, haber abartılmış ve tıbbi doğrular tartılıp, ölçülmeden verilmişti. Örneğin ben böyle gazeteleri artık almıyorum veya öyle TV kanallarını seyretmiyorum. Ayrıca elle tutulan Radikal de dahil bir kaç gazete var diye düşünüyorum. Ne olur siz örnek olun ve hatta çizginizi yükseltin... Teşekkürler..