Ünlüleri teşhir etmek bir gözdağı

Ünlüleri teşhir etmek bir gözdağı
Ünlüleri teşhir etmek bir gözdağı
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Televizyon dizilerinden ve sinema filmlerinden tanınan çok sayıda ünlü ismin aralarında bulunduğu yaklaşık 40 kişi ‘uyuşturucu kullandıkları ya da sattıkları ’ iddiasıyla şafak baskını ile gözaltına alındı. Ünlü isimlerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken teşhir edilmesi tartışma yarattı. Olayı uzmanlar, polisin ünlüleri teşhir ederek gözdağı verdiği şeklinde yorumladılar.
Eski Emniyet Müdürü Feramuz Erdin: Topluma ünlüler üzerinden bir mesaj veriliyor. Kamuoyunda emniyetin bir başarısı gibi algılanıyor.
Sanatçı Tarkan’ın avukatı Yunus Eğemenoğlu: Yasal bir düzenleme yok. Polis, fiili uygulamada her operasyona göre ayrı karar veriyor. Topluma bir mesaj vermek için yapılıyor.
Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu: Kiminin görüntüsü veriliyor, kiminin verilmiyor. Burada topluma güya caydırıcı olması için bir mesaj veriliyor. Uygulama yanlış.
Eski ÇGD Başkanı Doğan Tılınç: Polis ne mesaj vermek istiyorsa istesin, bizim basın olarak polisin amaçlarına alet olmamamız gerekiyor.