Unutkan fakülte!

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nde, öğrencilerin öğretmen olabilmesi için...
Haber: OSMAN NURİ BOYACI / Arşivi

DENİZLİ - Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nde, öğrencilerin öğretmen olabilmesi için gerekli formasyon derslerinden birinin geçen öğrenim yılı başında unutularak programa alınmadığı ortaya çıktı. Durumun fark edilmesi üzerine, öğrenciler yaz sıcağında okula çağrıldı ve hızlandırılmış eğitimden geçirildi.
Öğretmenlik için şarttı
YÖK'ün eğitim fakültelerine yönelik müfredat şablonu geçen yıl değiştirildi. İkinci sınıf dersleri arasına Ölçme ve Değerlendirme konuldu. Son sınıfa gelenlerin öğretmenlik hakkı elde edebilmesi için dersi alması şart koşuldu. Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Anabilim Dalı yöneticileri, Müzik Öğretmenliği Bölümü'nün son sınıfına gelen gençlere bu dersi vermeyi unuttu. Hata, öğrenim yılı sona erdiğinde fark edildi. Ölçme ve Değerlendirme dersi alınmadan verilecek diplomanın öğrencilerin öğretmenlik haklarının elinden alınmasına neden olacağı gündeme gelince konu rektörlüğe
iletildi. Rektörlük de öğrencilere iki haftalık hızlandırılmış eğitim verilmesini istedi.
Çeşitli kentlerde oturan 13 öğrenci telefonla
aranarak evlerinden çağrıldı. Şaşkına dönen gençlere temmuz ayında iki hafta boyunca, günde sekiz saat eğitim verildi. Öğrenciler vize ve final sınavlarına da girip dersi geçerek diploma almaya hak kazandı.
Soruşturma yok
Dekan Prof. Dr. Türker Aşan, olayın YÖK şablonunun değiştirilmesinden kaynaklandığını, öğrencilerin mağduriyetinin önlendiğini söyledi. Rektör Prof. Dr. Hasan Kazdağlı da, "Bu ikinci sınıf dersi. Ama dördüncü sınıfların da alması şartı gözden kaçmış sanırım. Çocuklara haklarını verdik, eksik tamamlandı. Soruşturmaya gerek yok" dedi.