#unutMADIMAKlımda

#unutMADIMAKlımda
#unutMADIMAKlımda
Alevi-Bektaşi dernekleri, çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının destek vereceği anma programı kapsamında, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş konuşma yapacak.

Radikal - Sivas’ta, 2 Temmuz 1993’te yakılan Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden 33 yazar, ozan ve düşünür katliamın 21’inci yılında anılıyor. Sivas’ta Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından düzenlenen etkinlik saat 10:00’da Pir Sultan Cemevi önünde başladı. Etkinlik Madımak Oteli önünde son bulacak.

Geçen yıllarda yaşanan olaylardan dolayı Sivas anmaları için bu yıl da yoğun polis önlemleri alındı. Polis, kent girişlerinde arama noktaları oluştururken, kente giriş yapan araçları da tek tek aradı. Öte yandan kentteki MOBESE sayısı da arttırıldı. Sadece yürüyüş güzergâhına 82 MOBESE yerleştirildi. 

Dakika dakika Sivas katliamı

Çocuklarını kaybeden Roboskili aileler de Sivas’ta geldi.   Sivas katliamının Roboski katliamından farksız olduğunu söyleyen aileler, Madımak katliamının üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen adaletin yerini bulmadığını belirterek Sivas’a gideceklerini daha önce kamuoyuna duyurmuştu. 

HDP'LİLER SİVAS'TA

HDP’nin Köşk adayı eşbaşkan Selahattin Demirtaş ile partinin bir diğer eşbaşkanı Figen Yüksekdağ  Sivas’taki anmaya katılmak üzere kente gitti.HP'li milletvekilleri burada yürüyüşe katıldı. Demirtaş, Madımak'ın önündeki törende bir konuşma yapacak. HDP’li vekiller ile MYK üyeleri de hazır bulunacak. Bir açıklama yapan HDP, Sivas katliamının tam olarak aydınlatılmadığını, katillerin bir kısmının yakalanmadığını, yargılamaların uzatıldığını ve suçluların korunduğu belirtti. Açıklamada, “AKP Hükümeti de katliamın arkasındaki karanlık güçleri açığa çıkarmadı” dendi.

İHSANOĞLU DAHA SONRA GİDECEK
Cumhurbaşkanlığı yarışında adaylığını ilk açıklayan isim olan CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu da Hacı Bektaş Veli’ye gidecek. Köşk programı kapsamında memleketi Yozgat’ta bulunacak olan İhsanoğlu, 3 Temmuz’da Hacı Bektaş ve Kırşehir’e geçecek. İhsanoğlu Neşet Ertaş’ın mezarını da ziyaret edecek. 

21. yılında 'Madımak' anması


 NE OLMUŞTU?

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta “Pir Sultan Abdal Şenlikleri” sebebiyle Madımak Oteli’nde bulunan 33 yazar, ozan, düşünür otelin ateşe verilmesi üzerine hayatını kaybetti. Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında, aralarında Aziz Nesin, Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu pek çok sanatçı ve fikir insanı dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak kente gitmişti. Bir süre sonra özellikle Aziz Nesin’nin kente gelişini bahane eden büyük bir kitle Madımak Oteli’nin etrafını sarmış ve ateşe vermişlerdi. Uzun süre otelde kurtarılmayı bekleyen 33 kişi, dumandan zehirlenerek ya da yanarak can vermişti. Aziz Nesin sağ kurtarılanlar arasında yer almıştı. Olaydan sonra 190 kişi yakalanmış, 124’ü hakkında “Laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma” suçlamasıyla dava açılmıştı. Geçen zaman zarfında sanık sayısı tahliyelerle 33’e düşmüştü. Madımak Olayı’nın kilit ismi olarak anılan, dönemin Sivas Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak ve Yargıtay’ın 1997’deki bozma kararından sonra firar eden sekiz sanık ise halen yakalanamadı. Davanın firari olan beş sanık ile ilgili kısmı ise 13 Mart 2012’de zaman aşımına uğrayarak düştü.