'Urartu karayolu yok olur'

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Veli Sevin, dünyada ilk defa sistemli şekilde karayolunu inşa eden Urartuların yolunun, bölünmüş yol çalışmaları nedeniyle tehlike altında olduğunu öne sürdü.

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Veli Sevin, dünyada ilk defa sistemli şekilde karayolunu inşa eden Urartuların yolunun, bölünmüş yol çalışmaları nedeniyle tehlike altında olduğunu öne sürdü.
Prof. Dr. Sevin, MÖ 9 ve 7. yüzyıllar arasında, Anadolu'da organize bir yönetim sistemi kuran Urartuların günümüzden yaklaşık 2 bin 800 yıl önce yaptığı yollar hakkında şu bilgileri verdi: "Urartu yolu Bingöl-Elazığ karayolunda 20 kilometre boyunca Karakoçan Düzlüğü'ne doğru devam ediyor. Geçen temmuzda İzmir'e giderken yol çalışmasını gördüm. Ağustos ayında Karayolları Genel Müdürlüğü'ne yazı gönderdim ve bu eski yola dikkat edilmesi gerektiğini belirttim. Ama hiçbir yanıt alamadım. Şu an için yol yapım çalışması devam ediyor. Bu yol dünyanın en eski ve bugün varlığını devam ettiren ender yollardan biridir. Eğer koruma altına alınmazsa o da yok olup gidecek."
İlk karayolu sistemi
Yolun Romalılardan yaklaşık olarak 800 yıl önceye ait olduğunu belirten Prof. Dr. Sevin, "Urartular fen, mühendislik ve altyapıya çok önem vermiş. Dönemin en yetkin mühendisleri karayolu yapımında çalışıyordu. Yaptığımız araştırmalar sanılanın aksine dünyanın ilk karayolcularının Roma İmparatorluğu değil Urartular olduğudur. Dünyada ilk defa sistemli şekilde karayolunu inşa edenler Urartulardır. Bu yolların kalıntıları Van merkezde yerin altında kalmasına karşılık Bingöl'de varlığını devam ettirmektedir. Halen bugün de bazı köylüler tarafından bu yol kullanılmaktadır. Bu da bize Urartuların ne kadar sistemli yönetim uyguladığını gösteriyor" diye konuştu.
'Osmanlı yol yapmamış'
Urartuların başkent Tuşba'dan en batıdaki eyaletleri Malatya ve Elazığ'a varmak için büyük yollar yapma ihtiyacı duyduğunu belirten Sevin, "Çünkü Tunceli ve Elazığ dağlarını savaş arabalarıyla aşmak mümkün değil. O bölgede Osmanlı döneminde bile yol yapılmamış. İlk yollar Cumhuriyet döneminde yapıldı. Bu yolu bütün bilim dünyası biliyor. 1980'li yıllarda ben keşfettim. En azından bir bölümünü 'karayolu müzesi' haline getirmek mümkün. Çünkü yol etkileyici bir şekilde hâlâ görünüyor" dedi.
(Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7410837410830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.