Urartuca dersini bekçi verecek

Urartu dilinin yaşatılması için Halk Eğitim Merkezi'nde açılacak kursta, bu dili kendi kendine öğrenen Çavuştepe Kalesi bekçisi Mehmet Kuşman ders verecek.

VAN - Urartu dilinin yaşatılması için Halk Eğitim Merkezi'nde açılacak kursta, bu dili kendi kendine öğrenen Çavuştepe Kalesi bekçisi Mehmet Kuşman ders verecek.
Van Halk Eğitim Merkezi Müdürü Muhyettin İnci, valilik girişimiyle
açılacak kurs için Çavuştepe Kalesi'nin 42 yıllık bekçisi Mehmet Kuşman'a teklifte bulunduklarını açıkladı. İnci, bekçinin, Türkiye'de Urartuca okuma ve yazmayı bilen 23 kişiden biri olduğunu hatırlattı.
İnci, Kuşman'ın ekimde emekli olacağını, kasımda da kursun açılacağını anlatarak, "Kuşman'ın bu dersi verecek düzeyde bilgi sahibi olduğunu biliyoruz. Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden Urartuca bilen öğretim görevlilerinden de destek almayı planlamaktayız" dedi.
Profesörden itiraz var
İstanbul Üniversitesi Avrasya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Oktay Belli ise bu görevin Mehmet Kuşman'a verilmesini eleştirdi. Belli, Kuşman'ın, gönderdikleri kitaplardan Urartuca öğrendiğini söyledi. Van'da Urartuca kursu verilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Belli, "Ancak bu kursun Kuşman tarafından verilmesini bilimsel açıdan uygun bulmuyorum, çünkü bir dili öğretmek için o dilin altyapısının, fonetik özelliklerinin, gramerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Kuşman'da da bu bilgilerin yeterli düzeyde olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.
'Sadece ben biliyorum'
Yıllarca baktığı yazıtları merak ettiği için Urartuca öğrenen 65 yaşındaki Kuşman ise Urartucayı 13 yıldan beri okuyup yazdığını belirterek, "Van'da sadece ben biliyorum. Urartucayı bilenlerin hepsi de benim gibi yaşlı. Kursun açılmasını önemli buluyorum. Bu dersi vereceğime de inanıyorum" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7561597561590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.