Uras 'üniter yapı içinde şiddetsiz toplum' istiyor

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, 2008'in Türkiye için yeni bir başlangıç olabileceğini söyledi. Partisinin il kongresi için geldiği Bursa'da, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uras, çocukların ölmediği...

BURSA - ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, 2008'in Türkiye için yeni bir başlangıç olabileceğini söyledi. Partisinin il kongresi için geldiği Bursa'da, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uras, çocukların ölmediği, anaların ağlamadığı bir ortam yaratmak için ne yapılabilirse yapılması gerektiğini söyledi.
"PKK'nın silahları bırakması gerektiğinin hep altını çizdik" diyen Uras, şöyle devam etti: "Tabii bunun yol haritasının çıkarılması gerekli. Parlamentoda, bir an önce üniter devlet içerisinde demokratikleşmeyle, sosyal yaraların sarılmasıyla, 2008 itibarıyla şiddetsiz bir topluma kavuşmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Önümüzdeki süreçte şiddete karşı bir kamuoyu oluşacak ve biz Türkiye'ye eşik atlatacağız. Bu konuda herkes elinden gelen katkıyı koymalı. İnanıyorum ki, meşru siyaset zemininde Kürt sorununun demokratik siyasi çözümü olur; yani herkes kimliği, kültürüyle özgürce yaşasın. Anayasa'da bir arada yaşama kültürünü teminat altına alalım. 2008, Türkiye için yeni bir başlangıç olabilir. Yeni yıla bu umutla girmek istiyoruz."