'Üreme'ye destek

Sağlık Bakanlığı'nın, 'Üreme Sağlığı Programı' kapsamında, cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanındaki faaliyetlerin desteklenmesi amacıyla başlattığı projeye AB'den 20 milyon euro'luk hibe yapıldı.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın, 'Üreme Sağlığı Programı' kapsamında, cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanındaki faaliyetlerin desteklenmesi amacıyla başlattığı projeye AB'den 20 milyon euro'luk hibe yapıldı.
Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer'le dün basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, programın amacının kadınlar ve gençler başta olmak üzere toplumun cinsel ve üreme sağlığı gelişimine katkıda bulunmak, hizmetlerin kalitesini, erişilebilirliğini ve kullanımını artırmak olduğunu söyledi.
Akdağ, programın bu haliyle kamu sektörü aracılığıyla Türkiye'de yürütülen en yüksek bütçeli AB programı olduğunu ifade etti. Bakan Recep Akdağ,
"Program, gebelikten başlayarak, gebe bakımı, güvenli annelik, doğum, doğum sonrası bakım ve ergenlik dönemini de içine alıyor" dedi.
Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer de, bu hibeyi, cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanındaki faaliyetlerin desteklenmesi için yaptıklarını açıkladı.
Sivil örgütlere çağrı
Sivil toplum örgütlerinin yerel koşullara dayalı proje üretmesini isteyen Kretschmer, öncelikli alanları şöyle sıraladı: Güvenli annelik, aile planlaması, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, HIV/AIDS, erkeklerde üreme sağlığı, meme, servikal kanserlerin önlenmesi ve yaşlılarda üreme sağlığı.