Üretkenlikte özeller önde

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), devlet ve vakıf üniversitelerinin 2004 yılında uluslararası bilim indekslerine (SCI, SSCI ve AHCI) gönderdikleri yayınlarla ilgili verileri açıkladı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), devlet ve vakıf üniversitelerinin 2004 yılında uluslararası bilim indekslerine (SCI, SSCI ve AHCI) gönderdikleri yayınlarla ilgili verileri açıkladı. Yüksek Öğretim Kurulu'nun verileri ışığında, fen, sosyal ve sanat bilimleri indekslerine göre Türkiye'de bulunan 77 üniversite 2004 yılında, uluslararası arenada kendini kanıtlamış bilimsel dergilerde toplam 26 bin 444 makale yayımlatmayı başardı.
'Üniversitelerin bilim karnesi' olarak değerlendirilen, uluslararası dergilere giren makale sayısına göre bazı özel üniversiteler, tek bir makale bile yayımlatmayı başaramadığı için sınıfta kaldı.
YÖK'ün verilerine göre öğretim üyesi başına en çok makale yayımlayan üniversite 2003'te olduğu gibi 2004'te de yine Bilkent oldu. Bilkent Üniversitesi, 2004 yılında öğretim üyesi başına 1.3 makale yayımlatmayı başardı. Bilkent'i, Çankaya (1.2), Koç (1.08), Trakya (1.07) ve Akdeniz (1.04) üniversiteleri izledi.
Transferler etkiledi
2003'te olduğu gibi 2004'te de en çok makale yayımlayan üniversitelerin büyük çoğunluğu yine özel üniversiteler oldu. En çok makale yayımlayan ilk beş üniversite arasına sadece iki devlet üniversitesi girmeyi başardı. Özel üniversitelerin gerçekleştirdiği bu başarı, başarılı öğretim üyelerini devlet üniversitelerinden transfer etmeleriyle açıklandı.
2003'te dört ve beşinci sıralara yerleşen ODTÜ ve Boğaziçi üniversiteleri ise 2004'te dereceye giremedi. ODTÜ ve Boğaziçi sıralamadaki yerini Trakya ve Akdeniz üniversitelerine kaptırdı.
Sıfır çekenler de var
YÖK'ün verilerine göre, 2004 yılında, İstanbul, Ankara ve İzmir'deki bazı üniversitelerdeki fakülteler de dahil, çok sayıda fakülte tek bir yayınla bile indekse girmeyi başaramadı. İndekse yayın sokamayan fakülteler arasında hukuk, iletişim, eğitim, ilahiyat, iktisadi ve idari bilimler fakülteleriyle meslek yüksekokulları bulunuyor. En çok bilimsel ve teknolojik yayını ise yine üniversitelerin tıp, fen-edebiyat ve veterinerlik fakülteleri verdi.
Eğitim-öğretime birkaç yıl önce başlayan özel üniversitelerden Yaşar, Okan ve İzmir Ekonomi üniversiteleri ise hiç makale yayımlayamayarak listede son sırada yer aldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 472 öğretim üyesi 233 yayın yaptı. Böylece öğretim üyesi başına 0.5 makale düştü.
SCI, SSCI ve AHCI nedir?
SCI (Science Citation Index) fen bilimleri, SSCI (Social Sciences Citation Index) sosyal bilimler, AHCI (Art and Humanities Citation Index) sanat ve kültür alanında çoklu disipline dayalı makalelerin yer aldı bilgi bankası olarak biliniyor.


    http://www.radikal.com.tr/7665717665710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.