Urla Belediyesi'nde yolsuzluk operasyonu

Urla Belediyesi'ne ait URİT şirketinin muhasebe bürosunda çıkan yangının şaibeli olduğu iddiası kapsamlı bir operasyonun başlangıcı oldu. İşin içine bir de Urla Meydanı Projesi'nde ihale yolsuzluğu yapıldığı iddiası eklenince...

İZMİR - Urla Belediyesi'ne ait URİT şirketinin muhasebe bürosunda çıkan yangının şaibeli olduğu iddiası kapsamlı bir operasyonun başlangıcı oldu. İşin içine bir de Urla Meydanı Projesi'nde ihale yolsuzluğu yapıldığı iddiası eklenince Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu ve yardımcısıyla birlikte belediyeye ait bir ihaleyi alan üç şirketin sahiplerinin de aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı.
Eski Pazaryeri'ndeki belediyeye ait URİT şirketinin muhasebe bürosunda 27 Ocak'ta bir yangın çıkmış ve bazı evrak yanmıştı. Aynı gün açıklama yapan AKP Urla İlçe Başkanı Latif Özkan ise yangının 'şaibeli' olduğunu iddia etmişti. URİT'in hesaplarının incelenmesi ve borçlarının tespit
edilmesi için yangından bir ay önce soru önergeleri verdiklerini dile getiren Özkan, "Denetimden özenle kaçırılan ve zaten faaliyetleri şaibeli olan şirketin muhasebesinde yangın çıkması düşündürücüdür" demişti. Seçimlerden önce Anavatan'dan CHP'ye geçen Urla Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ise Özkan'ın iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ancak Karaosmanoğlu'nun açıklaması Urla Cumhuriyet Başsavcılığı'nı tatmin etmedi.
Savcılığın talimatıyla harekete geçen İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, telefon dinlemelerinin ardından dün saat 06.00'da Urla ve Çeşme'de sekiz ayrı adrese baskın yaptı. Karaosmanoğlu Çeşme'deki yazlığında gözaltına alındı. Geçen şubat
ayında yapılan Urla Meydan Projesi ihalesini birlikte alan üç firmanın sahipleri, Nafiz Gönen, Hasan Ege Tütüncüoğlu, Ali Okur, Doğan Şendil ile Urla Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Özden de gözaltına alındı.
10 milyon dolara mal olacağı hesaplanan Urla Meydan Projesi ihalesinin yasal ve şeffaf olmadığını belirterek yürütmenin durdurulması için yargıya başvuran Latif Özkan, şunları söyledi:
"Konu adalete intikal ettiğine göre doğrular bulunacaktır.
O dönemde belediye başkanına uyarılarda bulundum. İhalenin yasal olmadığını, belirttim. Beni dinlemeyip, ihaleyi yaptı. İzmir 1'inci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bölge İdare Mahkemesi ise yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Ancak dava hâlâ sürüyor."