'Urla'da çocuk hakları çiğnendi'

Sağlık Emekçileri Sendikası'na göre (SES), Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'nde 'soruşturma yapmak' adına çocuk hakları çiğnendi.

İZMİR - Sağlık Emekçileri Sendikası'na göre (SES), Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'nde 'soruşturma yapmak' adına çocuk hakları çiğnendi. SES'in İzmir şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği yetkilileri dün ortak bir açıklama yayımlayarak, köydeki taciz ve tecavüz iddialarının araştırılma biçimi eleştirdi. Açıklama, "Olaylar 25 Ocak Salı günü saat 08.30'da biri erkek, 10 çocuk jandarma tarafından, çok gizli bir soruşturma yürütüldüğü söylenerek alınmak istemesiyle başladı. Çocuklar ayrı odalara alınıp sorgulandı. Sorgulamada başta BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ve 2253 Sayılı Çocuk Mahkemeleri Kanunu'nda çocukların yargılanmasını öngören hükümleri başta olmak üzere uluslararası ve ulusal mevzuata aykırı davranıldı" denildi.
'Bekâret kontrolü için projektör istendi'
Çağdaş Hukukçular Derneği adına açıklamanın okunduğu toplantıya katılan avukat Özgür Yılmazer ise şöyle konuştu: "30 Ocak Pazar günü Urla Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün beraberinde bir doktor ve ebeyle köye gelerek, ikisi erkek, 16 çocuğun isminin bulunduğu bir liste verip, bir odada toplanmalarını istedi. Görevlilerden masa lambası veya projektör benzeri malzeme istendi. Çocuklar istemleri dışında, beden dokunmazlıkları hiçe sayılarak, bekaret kontrolü yapılması uygulamasıyla karşılaştılar. Ağlayarak muayeneden geçirildiler. Ertesi günü basın organlarında 'çocukların çoğu bakire değil' gibi infial yaratacak gerçek dışı bilgiler yer aldı." Açıklamanın son bölümünde iddiaların asıl amacının çocuk köyünde sistemsel dönüşüm ve personel değişikliği yapmak olduğu öne sürüldü.


    http://www.radikal.com.tr/7374507374500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.