Uşak Müzesi'nde 122 eser daha kayıp

Uşak Müzesi'nden 2006 yılında 'kaybolan' Kanatlı Denizatı Broşu'nun ardından bu kez de 122 tarihi eserin sırra kadem bastığı ortaya çıktı.

ANKARA/UŞAK - Uşak Müzesi'nden 2006 yılında 'kaybolan' Kanatlı Denizatı Broşu'nun ardından bu kez de 122 tarihi eserin sırra kadem bastığı ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, "Uşak Müzesi'nde envanter bilgilerine göre 20 bin 566 arkeolojik eser kayıt olması gerekiyor. Ancak yapılan teftiş sonucunda 122 eserin eksik olduğu görüldü. Bunların hangi dönemde kaybolduklarına ilişkin müfettiş soruşturması devam ediyor" dedi.
Düzgün, Uşak Müzesi ile ilgili çıkan haberle ilgili olarak Uşak Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu tutuklandığında bir müfettiş nezaretinde makam odasındaki çekmece ve dolapların kontrol edildiğini, orada bulunan eserlerin müzedeki değerli eserlerin saklandığı kasaya konulduğunu anlattı. Eserler kasaya yerleştirilirken sayımının yapılmadığını, ancak kasanın mühürlendiğini belirten Düzgün, müzede bir yıldır sürdürülen eser sayım kapsamında, kasanın da açıldığını ifade etti. Düzgün, kasada eksik eser çıkması ile ilgili olarak, "Değerli eserler müzenin kasasında korunuyor. Müzenin kasasının içinde zaten var olan eserler bulunuyor. Müdürün çekmecesinden alınıp kasaya konulanlar değil, sayımda kasada öteden beri saklanan eserler arasında eksikler çıktı" dedi.
Düzgün, Uşak Müzesi'nde, envanter bilgilerine göre 2006 sonu itibarıyla 20 bin 566 arkeolojik eserin olması gerektiğini, teftiş sonucunda, 20 bin 444 olduğunun tespit edildiğini söyledi. Müfettiş soruşturması tamamlanıncaya ve suçluluğu ispat edilinceye kadar kimsenin zan altında bırakılmaması gerektiğine de değinen Düzgün, "Personeli zan altında bırakmamak gerekli. Zaten suçluluğu tespit edilen müze müdürü şu an cezaevinde" dedi. Düzgün, müzeye altı personel daha atadıklarını, fiziki şartlarının iyi olmaması nedeniyle de müzenin Devlet Demiryolları'nın gar alanında yapılacak yeni müze binasına taşınması için çalışmalar yaptıklarını da söyledi.
Uşak Valisi: Hırsızlık yok
Uşak Valisi Kayhan Kavas ise iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, hırsızlığın söz konusu olmadığını öne sürerek, 'eserlerin başka bir yere gönderilmiş olabileceğini' söyledi. Karun Hazinesi'nin önemli parçalarından biri olan 'Kanatlı Denizatı Broşu da daha önce Uşak Müzesi'nde sahtesi ile değiştirilmişti. Olayla ilgili olarak Uşak Müzesi Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu da tutuklanmıştı. (Radikal, aa, dha)