Uşak'ta 'deneme amaçlı' 7 ton altın çıkaran madenden geriye 100 metrelik çukur kaldı

Kaz Dağları'nı bekleyen hukuki ve çevresel sorunlar yumağının bir benzeri, Uşak'ın Eşme ilçesinde yaşanıyor. Köylülerin ve çevrecilerin itirazlarına rağmen açılan ve 1.5 yıl 'deneme amaçlı olarak çalıştırılan' madenle ilgili Danıştay, bir olumsuz karar daha verdi.

İZMİR - Kaz Dağları'nı bekleyen hukuki ve çevresel sorunlar yumağının bir benzeri, Uşak'ın Eşme ilçesinde yaşanıyor. Köylülerin ve çevrecilerin itirazlarına rağmen açılan ve 1.5 yıl 'deneme amaçlı olarak çalıştırılan' madenle ilgili Danıştay, bir olumsuz karar daha verdi.
Kanadalı Eldoradogold maden firmasına bağlı TÜPRAG tarafından işletilen maden, uzun bir hukuk mücadelesi sonucunda, ağustos ayında Danıştay 6. Dairesi tarafından kapatılmış, TÜPRAG bu karara itiraz etmişti. Danıştay, firmanın kapatma kararına yaptığı itirazı da reddetti.
Madene karşı mücadele yürüten Ege Çevre Platformu'nun (EGEÇEP) dönem sözcüsü avukat Arif Ali Cangı'ya göre artık Kışladağ madeni konusu kapanmalı. Cangı, "Bu aşamadan sonra Kışladağ altın madenini çalıştırmaya yönelik yeni bir girişimde bulunmak yerine işletmenin kapatılarak yörenin eski haline getirilmesi için çalışma başlatılmalıdır" dedi.
Dava maratonu
Eşmeli köylüler, çevreciler ve maden şirketi arasındaki hukuk mücadelesi, 2005 yılında başlamıştı. Köylüler ve çevreciler, yeraltı sularını, insan ve çevre sağlığını tehdit edeceği iddiasıyla madene verilen 'Çevresel Etki Değerlendirme Raporu' (ÇED) oluruna karşı dava açtı.
Madenden geriye kalacak siyanür göletinin yaratacağı çevresel risk konusuna düğümlenen ve karşılıklı itirazlarla süren davalar zinciri, aylar boyunca mahkemeleri ve medyayı meşgul etti.
Bu arada sadece 1.5 yıl, o da deneme için çalışan madenden geriye toplam 7 ton altın çıkarırken kazılmış 100 metre çapında çukur ve siyanür havuzları kaldı.
Sadece 2 bin toncuk siyanür
Kısa süre önce basına madeni gezdiren madenin halkla ilişkiler sorumlusu Mehmet Yılmaz, 160 milyon dolar yatırımla oluşturulan maden alanında 250 ton altın olduğunu tahmin ettiklerini söylemişti. Yılmaz, "Türkiye'de yılda 270 bin ton siyanür kullanılıyor. Biz madende 1 ton suda 350 gram siyanürle, yılda 2 bin ton siyanür kullanıyoruz. 2 bin 500 ağaç kestik, 75 bin ağaç diktik" demişti.
EGEÇEP dönem sözcüsü avukat Cangı, Eşme'de alınan sonucun İzmir'in Menderes ilçesinde Efemçukuru altın madeni için de geçerli olacağını savundu.
Avukat Cangı, "İzmir'in suyunu sağlayacak barajların havzasında bulunan bu yerde altın madeni işletmek hukuka aykırı olacaktır" dedi. (dha, Radikal, aa)