Üskül: En çok şikâyet hapistekilerden

TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül, komisyona en fazla şikâyetin hapishanelerden geldiğini söyledi. Prof. Dr. Üskül, önceki gece Mersin Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyareti sırasında...

MERSİN - TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül, komisyona en fazla şikâyetin hapishanelerden geldiğini söyledi. Prof. Dr. Üskül, önceki gece Mersin Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyareti sırasında, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na her yıl bin dolaylarında insanın bireysel olarak başvurduğunu belirtti.
Komisyona en çok bireysel şikâyetin hapishanelerden geldiğini vurgulayan Üskül, ancak gelen şikâyetlerin birçoğunun haklı olduğunun söylenemeyeceğini savundu. Üskül şöyle konuştu: "Çünkü yapılan çoğu şey yönetmeliğe uygun. Bize gelen şikâyetler doğrultusunda ilgili birimlerde inceleme yapıyoruz. Bu ani veya haberli olabiliyor. Komisyonumuzun yetkileri çok fazla. Bize 'Şuraya giremezsiniz' gibi bir şey denmiyor, bilgi istiyorsak veriyorlar, girmek istiyorsak kapıyı açıyorlar. Açmazlarsa bile polisi çağırırız, kapıyı kırar, yine gireriz, bu yetkilerimiz var, ama bunları kullanmaya gerek kalmıyor hiçbir zaman. Çünkü tüm kamu kurumlarımız komisyonumuzun öneminin ve ciddiyetinin farkında."