Üskül: Polisin tavrı suç teşkil ediyor

İçişleri Bakanlığı'nın bir süre önce yayımladığı genelgenin aksine polis, NATO karşıtı gösterilere son iki günde çok sert müdahalede bulundu.

İSTANBUL - İçişleri Bakanlığı'nın bir süre önce yayımladığı genelgenin aksine polis, NATO karşıtı gösterilere son iki günde çok sert müdahalede bulundu. Eylemlerde çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Zafer Üskül, "Polis bu şekilde suç işlemiştir" dedi.
NATO'yu protesto için önceki gün Mecidiyeköy, Okmeydanı, Taksim ve Boğaziçi Köprüsü'nde yapılan eylemlerde 66 kişi gözaltına alındı. Geceyi emniyette geçiren zanlılar dün serbest bırakıldı. Boğaziçi Köprüsü'nde önceki gün yapılan NATO karşıtı eyleminde gözaltına alınan Greenpeace üyesi yabancı uyruklu iki kişi sınırdışı edildi. Dün Beyoğlu'ndaki NATO karşıtı gösterilerde ise üçü kadın, biri yabancı 21 kişi gözaltına alındı.
Zirve nedeniyle yapılan eylemlerdeki polisin sert tavrını eleştiren Prof. Dr. Üskül şunları söyledi: "İnsanların NATO'yu protesto etme hakkı vardır. Anayasa değişiklikleri ve uyum yasaları çerçevesinde önemli rahatlıklar sağlandı. Şiddeti kabul etmek mümkün değil. Bu ölçünün kaçtığı durumda suç oluşur. Şiddet uygulayanlar suç işlemişlerdir. Bu durumda suç işleyenler hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekir."