Üskül: Töreye karşı acil plan

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, son günlerde Mardin, Doğu Beyazıt, Diyadin ve Adapazarı’nda yaşanan töre ve namus cinayetlerini, yaşama hakkına ve insani değerlere karşı aşağılık birer saldırı olarak nitelendirerek acil önlem istedi.

Hoşgörü eğilimi

Üskül, yaptığı yazılı açıklamada, bu olaylarda görülen artışın, ne ad verilirse verilsin yaşanan saldırıların sıradan adli olay olmaktan çıktığını ve toplumsal bir yara halini aldığını gösterdiğini belirtti.Üskül, “Son örneklerini Mardin, Doğu Beyazıt, Diyadin ve Adapazarı’nda gördüğümüz bu olayların ‘töre cinayeti’, ‘namus cinayeti’ gibi kalıplar içine sokulması da kafalarımızda bir yerde hoşgörü ile karşılama alışkanlığı ve kısa sürede unutma eğilimini ortaya çıkarmaktadır” dedi. Üskül, şöyle devam etti:
“Hastalıklı bir ruh yapısının ürünü olan bu şiddetin tedavisi için başta devlet kurumları olmak üzere, tüm sosyal yardım kuruluşlarına, kadın derneklerine ve üniversitelerimize önemli görevler düşmektedir. Cehaletin ortadan kaldırılması için, bürokrasi engellerine takılmadan yaşam hakkının korunması konusunda acil eylem planı hazırlanıp harekete geçilmelidir.” (Radikal)