Üskül, Zere'yi ziyarete gidiyor

Üskül, Zere'yi ziyarete gidiyor
Üskül, Zere'yi ziyarete gidiyor

Kanser hastası Güler Zere, halen Adana?da hastanede mahkûm koğuşunda tedavi görüyor. Yakınları, Zere?nin daha iyi koşullarda tedavisi için tahliyesini istiyor.

İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üskül bugün Zere'yi hastanede ziyaret edecek. CHP'li Arıtman ise 'Kendime bir bardak su istemem' dediği Gül'den hasta mahkûmlara af talep etti

RİFAT BAŞARAN
ANKARA - Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, ileri derecede kanser hastası mahkûm Güler Zere’nin durumunu yerinde araştırmak için Adana’ya gidiyor. Üskül, “Zere ile ilgili iddialar doğruysa, düzeltilmesi için çalışacağım” dedi. CHP’li Canan Arıtman da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e çağrı yaparak içlerinde Zere’nin de yer aldığı 20 mahkûmun affedilmesini istedi.
TBMM İnsan Haklarını İncemele Komisyonu’nda, önceki gün yapılan toplantıda Güler Zere’nin dosyalarının istenmesi kararı alınmıştı. Zere’ye ait dört ayrı rapor aynı gün akşam saatlerinde komisyona ulaştı. Raporları inceleyen Üskül, Adana’ya giderek durumu yerinde inceleme kararı aldı. Bugün Adana’ya gidecek olan Üskül, sabah saatlerinde Zere’yi, kaldığı Balcalı Devlet Hastanesi’nin mahkûm koğuşunda ziyaret edecek. Üskül ayrıca hastane yetkilileri ve Zere’nin doktorlarıyla da görüşerek bilgi alacak. Zere’nin komisyon başkanı sıfatıyla ziyaret edeceğini ancak komisyondan bir karar almadan yola çıktığını söyleyen Üskül, “Raporları okuyunca, toplantıyı beklemeden acilen gidip durumu yerinde inceleme kararı aldım. İlk toplantıda komisyona bilgi vereceğim. İddialar yerindeyse düzeltilmesi için girişimlerde bulunacağım. Ama iddialar yerinde değilse açıklama yaparak bunu da basına duyuracağım” dedi.
Arıtman’dan 20 mahkûmluk liste
CHP’li Arıtman ise daha önce açıklamaları nedeniyle mahkemelik olduğu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘acil çağrı’ yaparak 20 mahkûmun sağlık durumları nedeniyle affedilmesini istedi. Arıtman çağrısında, “Çeşitli cezaevlerinde ölümcül hastalıklarla mücadele eden birçok tutuklu ve hükümlü var. Daha iyi koşullarda tedavi görebilecekleri ya da son günlerini sevdiklerinin yanında geçirebilmeleri imkânının bu insanlara verilmesi bir insanlık borcudur. Cumhurbaşkanı Gül bu insanlar için af yetkisini acilen kullanmalıdır” ifadesine yer verdi. İsmini sıraladığı mahkûmların kendilerine bakamayacak kadar yardıma muhtaç olduğunu kaydeden Arıtman, çok iyi bir bakım ve tıbbi tedavi ile yaşamlarının bir süre daha uzatılabileceğini ifade etti. Arıtman şunları söyledi:
“Ben kendim için ölüyor olsam dahi Cumhurbaşkanı Gül’den bir yudum su bile istemem. Ama bir hekim milletvekili olarak, insanlık adına bu ağır, ölümcül hastalığı olan tutuklu ve hükümlüleri affetmesini istiyorum. Abdullah Gül’ün Erbakan’ı affedip bu ağır ölümcül hastalığı olan insanları affetmemesi kamu vicdanını yaralayacaktır.”
Milletvekili Arıtman’ın affedilmesini istediği mahkûmların isimleri şöyle:
“Güler Zere, Erol Zavar, Aynur Epil, Gülezar Akın, A. Samet Çelik, Hasan Mert, Nizamettin Akar, Gazi Dağ, Yusuf Kaplan, İnayet Mete, Menduh Kılıç, Remzi Aydın, Halil Güneş, İsmet Ayaz, Nesim Kalkan, Mustafa Gök, Bekir Şimşek, Mehmet Yeşiltepe, İzzet Turan, Halil Yıldız.”