Üskül'ün kapısı Zere'ye kapalı

Üskül'ün kapısı Zere'ye kapalı
Üskül'ün kapısı Zere'ye kapalı

Zere için TBMM çatısı altında görüşmeler sürerken, Meclis?in Dikmen Kapısı?nda ise protesto gösterisi vardı. fotoğraf: FIRAT YURDAKUL / AA

ANKARA - Cezaevinden tahliye edilmediği için ölüm kalım mücadelesi veren kanser hastası tutuklu Güler Zere’nin avukatı Ebru Tintik, babası Haydar Zere ve TAYAD’lılardan oluşan bir heyet TBMM’ye gelerek Zere için destek istedi.
Haydar Zere ve Çağdaş Hukukçular Derneği avukatı Ebru Tintik, TBMM’de önce, Bağımsız İstanbul Milletvekili Ufuk Uras’ı ziyaret etti. Zere’nin infazının ertelenmesi yönünde dört ayrı rapor olmasına rağmen Adli Tıp Kurumu’nun olumsuz görüş bildirdiğini anlatan Tintik, Güler Zere için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na da başvurduklarını ancak henüz bir cevap alamadıklarını belirtti. Uras ise bu konuda aracı olabileceğini söyleyerek sekreterinden, yeniden randevu talebinde bulunulmasını istedi. Ancak Uras’a da olumsuz yanıt geldi.
Haydar Zere de kızının, hastanenin mahkûm koğuşunda kötü koşullarda kaldığını söyledi. Kanser hastalarının bulunduğu yerin temizliğine çok dikkat edilmesi gerekirken, kızının kaldığı odanın ve odada bulunan yatakların pis olduğunu anlatan Baba Zere, “Kızımı versinler bana, dışarıda tedavisini yaptırayım, iyileştikten sonra tekrar cezaevine girsin” diye konuştu. (Radikal)