@idrisemen

Uskumru köyde kuduz alarmı

Uskumru köyde kuduz alarmı
Uskumru köyde kuduz alarmı
İstanbul Uskumruköy'de Yaklaşık bir ay önce köpeği tarafından ısırılan A.K.B.'nin kuduz olduğu anlaşılınca Sarıyer İlçe Tarım Müdürlüğü Uskumruköy'ü altı aylığına karantinaya aldı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Ancak Uskumruköy’deki 6 aylık karantina daha bitmeden bu kez de Ö.G. adında 9 yaşındaki bir çocuk köpek tarafından ısırıldığı için kuduz aşısı oldu. Sözkonusu köpek bulunamazken köyün giriş ve çıkışlarındaki, ‘Bu mahallede kuduz hastalığı çıktığından hayvan giriş-çıkışı yasaklanmıştır’ yazılı uyarı levhalarına rağmen giriş çıkış yapan araçlarda herhangi bir arama yapılmaması dikkat çekti.


İstanbul ’un Sarıyer ilçesine bağlı Uskumruköy’de yaklaşık bir ay önce A.K.B. adında bir inşaat bekçisi köpeği tarafından ısırıldıktan sonra hastaneye gitti. A.K.B.’nin kuduz olduğunu fark eden doktorlar, A.K.B.’ye kuduz tedavisi uyguladı. Kuduz vakası üzerine harekete geçen Sarıyer İlçe Tarım Müdürlüğü de tedbir amaçlı olarak Uskumruköyü’nü altı aylığına karantinaya aldıktan sonra kuduz salgının olup olmadığını araştırmak için bölgeye bir sağlık ekibi yolladı. Ekip, yaptığı inceleme sonucunda hazırladığı raporla bölgede kuduz salgını olmadığını bildirdi. Ancak bölgedeki karantina daha bitmeden geçtiğimiz Cuma günü yine Uskumruköy’de Ö. G. adında 9 yaşındaki bir çocuk ailesiyle beraber mandıraya gittiği ormanlık alanda gördüğü yavru köpeklerle oynarken bir köpek tarafından elinden ısırıldı. Köpek ısırığı küçük olduğu için aile ilk başlarda durumu pek önemsemedi. Elinin şişmesi sonucu ailesi tarafından Pazartesi günü hastaneye götürülen Ö.G. adlı çocuğa kuduz aşısı yapıldı. Ö.G.’nin sağlık durumunun iyi olduğunu belirten anne Güllü Gökdoğan, ‘Olay sonrasında yavru köpekleri olduğu yerde bıraktık. Çünkü köpeklerin kuduz olduğunu bilmiyorduk. Oğlum kuduz aşısı olduktan sonra artık çocuklarımı dışarıya bırakamıyorum. Yetkililerin bölgedeki başıboş köpekleri derhal sağlık taramasından geçirmesi lazım’ dedi.

KARANTİNA VAR DENETİM YOK

Sarıyer İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Köyün giriş ve çıkışlarına, ‘Bu mahallede kuduz hastalığı çıktığından hayvan giriş-çıkışı yasaklanmıştır’ yazılı uyarı levhaları asılmasına rağmen köyün giriş çıkış yapan araçlarda herhangi bir arama yapılmaması dikkat çekti. Köyün karantinaya alınmasıyla sorunun çözülemeyeceğini söyleyen Uskumruköy’ü muhtarı Halil Özkaya, ‘’Yaklaşık bir ay önce görülen kuduz vakasından sonra bölgede incelemede bulunan Sarıyer İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri Uskumruköy’ü karantina altına aldıktan sonra bölgede kuduz salgının olmadığını belirtiler. Bu açıklama kuduz vakasından dolayı panikleyen mahalle sakinlerini rahatlatmıştı. Ancak birkaç gün önce bir çocuğun başka bir köpek tarafından ısırıldıktan sonra kuduz tedavisi görmesi mahalle sakinlerini tekrar endişelendirdi. Artık aileler çocuklarını sokağa salmaya korkuyor. İstanbul merkezinde bulunan ne kadar köpek varsa yetkililer tarafından toplandıktan sonra buraya getirilip ormana bırakılıyor. Bu köpeklerin sağlık kontrolleri, aşıları yapılmıyor. Dolaysıyla bu köpekler hastalık saçıyor. Ormana girdiğimizde sürü halinde gezen köpekler görüyoruz.’’ dedi.

Öte yandan Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yaklaşık bir ay önce bölgede yaşanan kuduz vakasından dolayı mahallenin karantina altına alındığı belirtildi. Bakanlık, Ö.G.’yi ısıran köpeğin henüz bulunmadığını dolayısıyla Ö.G.’yi ısıran köpeğin kuduz olup olmadığını henüz tespit edemediklerini bildirdi.