'Uslu' sendikadan DİSK ve KESK'e taş

ANKARA - Hükümetle uyumu nedeniyle camiada ‘uslu sendika’ olarak anılmaya başlanan Hak-İş’in Genel Başkanı Salim Uslu, Taksim’e çıkmanın kendi başarıları olduğunu iddia etti. Uslu’ya göre, Taksim’e işçilerle çıkan sadece Hak İş ve Türk İş oldu, diğerleri ‘ideolojik yandaşları’yla çıktı.
Konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında 1 Mayıs kutlamalarını değerlendirdi.  Uslu, akıl ve sağduyuyla hareket ettiklerini belirterek şöyle konuştu:
“2 bin işçiyle Taksim’e çıkmak ve Taksim tabusunu yıkmak sadece ve sadece bizim  başarımızdır. 2 bin üyemiz Taksim’e çıkmıştır. 50 dakika orada kalmışlardır ve bizim açtığımız yoldan diğer sendikalar da Taksim’e girmişlerdir. Bu sayede Taksim fenomeni, Taksim tabusu aşılmış oldu. Taksim’in emeğe açılmasındaki en büyük pay bizimdir. En büyük çabayı biz gösterdik. Taksim’e konfederasyonların sırayla girmesi önerisini biz yaptık.” 
Hak-İş üyelerinin büyük bir çoğunluğunun 1 Mayıs günü Taksim’e iş kıyafetleriyle yürüdüğünü anlatan Uslu, “Taksim’e işçilerle çıkan sadece ve sadece Hak-İş ile Türk-İş olmuştur. Onun dışındaki tüm örgütler arkadaşlarıyla, ideolojik yandaşlarıyla çıkmıştır” diye konuştu. (Radikal)