Üst yöneticilerden Kandil'de ikna zirvesi

Üst yöneticilerden Kandil'de ikna zirvesi
Üst yöneticilerden Kandil'de ikna zirvesi
PKK'nın alt kadrolarının çekilme konusunda ikna edilmesi için Kandil'de toplantı düzenlenecek. Örgütün üst yönetimi ve Avrupa kanadı çekilme sorularını yanıtlayacak.

Çözüm sürecine ilişkin çalışmalar sürerken gözler PKK 'nın sınır ötesine nasıl çekileceğine çevrildi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çekilmenin yaz sonuna kadar bitmesi gerektiğini, Kandil ise bunun sonbaharı bulacağını belirtiyor.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan "orta kademe komutanları ikna etmesi" gerektiğini ifade ederken, Kandil'de bilgilendirme zirvesi yapılmasına karar verildi.

Sabah gazetesinin haberine göre Diyarbakır'dan yapılan "çekilme ve silahları bırakma" çağrısına "ateşkesle" yanıt verilirken çekilme süreci için Kuzey Irak ve Avrupa 'da bilgilendirme toplantıları yapılması planlandı. Ancak bunun öncesinde, PKK'nın önde gelen isimleri Mustafa Karasu, Duran Kalkan, Cemil Bayık, Fehman Hüseyin ve Avrupa kanadı yöneticilerinin katılımı ile yapılacak 3-4 haftalık toplantılarda örgütün alt kadrolarının sorularına, çekincelerine yanıt verilmesi kararlaştırıldı.

Toplantılarda süreç konusunda temkinli olanlar ikna edilecek. Çekilmenin hangi hattan ve nasıl gerçekleşeceği ile yeni süreç alt kadrolara anlatılacak. Edinilen bilgiye göre, silahlı gruplar geçmiş yıllarda olduğu gibi telsiz ya da telefonla değil yazılı talimatla çekilecek. Toplam 5 bölgedeki PKK'lı sorumluların, alt gruplara talimat vererek ana kamplarda toplanılması planlanıyor. Yol ve güzergâhlar da Kandil toplantısında netleştirilecek.

4. HEYET HAZIRLIĞI
Kandil, Öcalan'ın örgütün orta kademesine kendi sesiyle "çekilme" çağrısı yapmasını isterken, BDP bu konuda aracı olmak için harekete geçti. BDP, sadece çekilme sürecine odaklı olacak 4. ziyarete izin için Adalet Bakanlığı'na başvuracak. Selahattin Demirtaş sürecin tamamlanması için Öcalan'ın çağrı yapması gerektiğini ifade etti.