'Üstsüz DJ' afişi 1 yıl hapis getirdi

'Üstsüz DJ' afişi 1 yıl hapis getirdi
'Üstsüz DJ' afişi 1 yıl hapis getirdi

Hatice Başak, 30 bin lira tazminat davası da açacağını, kazanacağı tazminat parasını Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını söyledi.

İzmir'de DJ'lik yapan ve 'Eva' takma ismini kullanan Hatice Başak'ın adını kullanıp, 'Üstsüz DJ Eva' afişini bastırıp, Edremit'te bir gece kulübünde sahneye başka birini çıkardıkları idida edilen 3 kişiden 2'si 1'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İZMİR- Davaya konu olay 2009 yılında Edremit'in Akçay Beldesi'nde meydana geldi. İddiaya göre beldede ' İstanbul Clup'un sahibi Ali Nihat Topçu, barın açılışını DJ ile yaptırmak istedi. Topçu, telefonla irtibat kurduğu E.S., G.T. ve E.Y.'den yardım istedi. 3 kişi, Hatice Başak'ın 'Üstsüz DJ Eva' fotoğrafı bulunan afişi bastırıp, Ali Nihat Topçu'ya gönderdi. Afişler beldede asıldı. Geceye de Hatice Başak yerine ona benzeyen Ayşegül isimli DJ sahneye çıkartıldı. Topçu, iyi performans alamadığı sahte DJ Eva'yı sahneden indirdi.

Hatice Başak, avukatı Mustafa Tekin, aracılığıyla, kendisinin haberi yokken onun adını ve resmini kullanıp başka birisini sahneye çıkarttığı iddiasıyla E.S., G.T. ve E.Y'yi Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verip şikayet etti. Edremit 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'dolandırıcılık, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak' suçundan bu üç kişi hakkında 2011 yılında dava açıldı.

Duruşmada ifade veren sanıklar üzerilerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Sanık E.S., fotoğrafçılık ve grafik çizim işleri yaptığını söyledi, "Ali Nihat Topçu açılışta Dj istedi. Bu işi yapan G.T'yi aradım. Kendisi bana bir fotoğraf gönderdi, ben de onu afiş basılacak konuma getirip, MSN adresine geri gönderdim. Bu işi 400 liraya yaptım. G.T bana 50 lira gönderdi. Ben davacıyla onun yerine sahneye çıkartılan Ayşegül isimli kişiyi tanımam. G. T. bunları tanır. Ben o yüzden sahneye çıkan kimdir onu da bilmiyorum. Ben açılışa gitmedim. G.T. ile E.Y., Ayşegül isimli bayanı DJ Eva diye oraya götürmüşler. G.T., gönderdiği fotoğraftaki kişinin Dj Eva olduğunu söyledi. Ben de ona güvendim. Beraatimi istiyorum" dedi.

G.T. de suçlamayı kabul etmedi. G.T., "Ben gece kulüplerinde DJ'lik yapıyorum. E. isimli kişiyi tanıyorum. Kendisi organizatörlük yapıyor. Beni telefonla arayıp, 3-4 bayan DJ'in resmini istedi. Aynı işi yapan 'Dj Eva' takma isimli Hatice Başak'ın da resmini gönderdim. İşletme sahibi beni telefonla arayıp, bu kişinin kaç paraya sahneye çıkacağını sordu. Ben müşteki ile yüzyüze gelmedim. E., Ali Nihat'tan para almış. Bundan benim ve E.nin hiç haberi yok" dedi.

Davacı Hatice Başak da "Benim bilgim olmadan afişlerim basılıp asılmış. Afişlerde 'Üstsüz DJ Eva' diye yazmışlar. Ben çevremde DJ Eva olarak tanınıyorum. Açılış günü de benim yerime bana benzeyen Ayşegül isimli DJ'yi sahneye çıkartmışlar. O kişi de müzik sistemini bozduğu için çalamamış. Kötü performans sergilemiş. Beni bir gazeteci aradı, 'Madem sahneye çıkacaktın neden haber vermedin. Gelip haber yapardık' dedi. Ben olaydan bu şekilde haberdar oldum. Benim adımı kullanıp dolandırıcılık yapmışlar. Sahte DJ yüzünden, benim adım kötülendi. İşlerim bozuldu. Maddi ve manevi kayba uğradım. Sanıklardan şikayetçiyim" dedi.

İki yıl süren dava sonuçlandı. Mahkeme, 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak' suçundan sanıklar E.S. ve G.T.'yi önce 1'er yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından cezaların 10'ar aya çevirip, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Diğer sanık Efe Yeşiltepe ise tüm suçlardan beraat etti. Ceza davasını kazanan Hatice Başak, sanıklara karşı 30 bin lira tazminat davası açacağını belirtti. Başak, kazanacağı tazminatı da Mehmetçik Vakfına bağışlayacağını söyledi. (dha/ Bahri KARATAŞ)