Üstü Ergenekon, altı Susurluk

Üstü Ergenekon, altı Susurluk
Üstü Ergenekon, altı Susurluk

Kazıda bulunan silahların 24 Temmuz 2004 tarihli gazeteye sarılı olduğu belirtildi. FOTOĞRAF: VOLKAN FURUNCU / AA

Şahin'in krokilerindeki işaretli yerlerden birinde patlayıcı madde, el bombası, lav silahı ve mermiler çıktı. Kazılar sürüyor

ODTÜ arazisi
Ergenekon’dan gözaltına alınan Şahin’in krokileri, polisi cephaneliğe götürdü. Gölbaşı ODTÜ ormanında, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki MİT’e ait Marmara Köşkü’nün yanında ve Sögütözü’ndeki AKP Genel Merkezi’nin yakınında kazılar yapıldı. ODTÜ arazisinde patlayıcı madde, el bombaları, iki lav silahıyla çok sayıda Uzi mermisi çıktı. Hatay’da da akşam bir arazide kazı başlatıldı. 
‘Tara’ buldu
Polis köpeği ‘Tara’nın bulduğu alanda çıkan el bombalarının seri numaraları kazınmıştı. Silahlar, Susurluk’taki ‘kayıp silahlar’ı gündeme getirdi. Şahin, 20’si Uzi, 10’u Baretta 30 silahın kaybolmasından yargılanmıştı. Dönemin Emniyet Müdürü Ağar, “Devlet sırrı” diyerek hiç konuşmamıştı. Bakan?Atalay: “Ankara’da bugün yeni bir kazı başlayacak.”

Kaderin garip cilvesi
Radikal’in yayımladığı ‘Susurluk fotoğrafı’nın öyküsü hayli ilginç: Susurlukçu Özel Timci Ziya Bandırmalıoğlu ve Ayhan Akça’nın çocuklarının sünnet düğününde çekilen fotoğrafları, yürüyen Ergenekon soruşturmasını harekete geçiren Tuncay Güney, şimdi Ergenekon’dan tutuklu Tuncay Özkan’a vermişti. Özkan da görüntüleri Kanal D ve Radikal’e getirmişti...Eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’i, Susurluk’ta ölen ülkücü katliamcı Abdullah Çatlı’yla bir düğünde oynarken gösteren fotoğraf, Susurluk sürecinde yankı yaratmıştı.