Üstü stat, altı mezar

Uluslararası Üniversite Olimpiyatları projesi kapsamında tadilat çalışmaları süren İzmir'in Alsancak Stadyumu'nda, aydınlatma direği dikilmek için kazılan çukurdan insan iskeletleri çıktı.

İZMİR - Uluslararası Üniversite Olimpiyatları projesi kapsamında tadilat çalışmaları süren İzmir'in Alsancak Stadyumu'nda, aydınlatma direği dikilmek için kazılan çukurdan insan iskeletleri çıktı. İskeletlerin Osmanlı öncesinden kalmış olabileceğini, bölgede daha önce mezarlık bulunduğu belirtildi.
Ağustos 2005'te düzenlenecek olan olimpiyatlara hızla hazırlanan 50 yıllık Alsancak Stadyumu'nda çalışan işçiler, dört gün önce, Ege Mahallesi tarafındaki eski skorbordun önünde aydınlatma direği için açılan 2.5 metre derinliğindeki çukurda insan iskeletleri buldu.
Kemikler inceleniyor
Üst üste olan ve toplu mezarı andıran iskeletlerin kafatası ve kemik kısımlarını çıkaran işçiler, olayı hemen stat yetkililerine bildirdi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri de İzmir Arkeoloji Müzesi ve savcılığa bilgi verdi. İzmir Arkeoloji Müzesi'nde 'iskelet uzmanı' olmaması nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Antropoloji Bölümü'yle irtibata geçildi. Kemiklerden örnekler alan DEÜ antropologları da, teknik inceleme sonunda kaç yıllık olduklarının belirleneceğini açıkladı.
İşçilerden Recep Güler, "Bugüne kadar burada bu kadar derinliğe inilmediğini öğrendik. Uzmanların gelip incelemelerinin ardından buranın eski bir mezarlık olduğunu öğrendik. Biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Etrafında kemiklerin çıktığı çukura beton döktük ve elimizdeki iş devam ediyor" dedi.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Sabri Sadıklar ise yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, şunları söyledi: "Tribünlerde, sahada ve soyunma odalarında tadilat ve yenileme çalışmaları yapıyoruz. Sahanın çevresinde dört adet yeni aydınlatma direği yapılması için çalışmalara başlandı. Aydınlatma direği için açılan çukurların birinde insan iskeletleri çıktı. Bizim inşaatla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hazırlanacak rapor sonrası, kemiklerle ilgili talimata göre hareket edeceğiz. Daha önceden de böyle insan iskeletlerine rastlanmış. Eski çalışanlarımız da buranın 'Kemiklik' diye adlandırıldığını söylemişlerdi."
Rapor hazırlanacak
İnceleme yapmak için gelen İzmir Arkeoloji Müzesi'nde görevli arkeolog Hamdi Ekiz, "İskeletlerin Osmanlı'dan öncesine ait olma ihtimali var. Rapor hazırlıyoruz, ama 1000 yıllık diyebiliriz. Tarihi eskiye dayanan bir toplu mezarlığı andırıyor. Çalışmalarımız sonrası rapor hazırlayacağız" diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Kent Arşiv Müzesi yetkilileri de şu bilgileri verdi: "Stadyumun bulunduğu yer 1770'li yıllardan itibaren Rumlar tarafından mezarlık olarak kullanıldı. 18'inci ve 19'uncu yüzyıllarda yoğun gömüler yapıldı. Kent merkezine uzak olduğu için mezarlık olarak kullanılan bu bölge, işgal döneminde Rumlar tarafından yerleşime açıldı. Mezarlığın bir kısmı futbol sahası yapıldı. Cumhuriyet döneminde saha stadyum haline getirildi. Mezarlıklar ilk önce 1912-1918 yılları arasında, daha sonra ise 1926 ve 1934 yılları arasında kaldırılıp taşındı."
Altay Spor Kulubü'nün 1937-1940 yılları arasında formasını giyen 83 yaşındaki Hilmi Özyarar, mezarlığın stadyuma çevrildiğini, bu aşamada toplanan kemiklerin derince bir çukura gömülmesi nedeniyle bugün böyle bir olayın ortaya çıktığını öne sürdü.