Üstün Korugan, son yolculuğuna uğurlandı

Kalp kapakçığına yerleşen 'Stafilokok' mikrobu nedeniyle yaşamını yitiren İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji-Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Korugan son yolculuğuna uğurlandı.

İSTANBUL - Kalp kapakçığına yerleşen 'Stafilokok' mikrobu nedeniyle yaşamını yitiren İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji-Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Korugan son yolculuğuna uğurlandı.
Korugan için ilk tören dün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumu'nda düzenlendi. Burada konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu,
"Çağdaş, Atatürkçü, devrimci ve ulusalcıydı. Asla işbirlikçi olmadı" dedi.
Endokrinoloji-Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sadi Gündoğdu ise "Çocuk yüreği vardı. Kimseyi kırmak istemezdi. Bulunduğu ortama neşe saçardı" diye konuştu.
Bazı öğretim üyelerinin, konuşmaları sırasında gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Korugan'ın cenazesi, daha sonra Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kozlu Dedeler Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Bu arada Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, 'Korugan'ın kalp kasını etkileyen iltihaplanmaya rağmen tedavi sırasında apseli dişi çekildi' şeklindeki iddiaları yalanlayarak, "Korugan'ın iki dişi çekildi. Ancak dişin çekilmesi ve olay arasında dört gün var. Eğer diş çekilmesine bağlı bir akne olsaydı anında yayılırdı ama böyle bir durum olmadı" dedi. Yılmaz, Korugan'ın ölüm nedeninin stafilokok bakterisine bağlı kalp kası iltihabı ve sonrasında gelişen akciğer embolisi olduğunu vurguladı.