Üstün zekalı çocuklar ortada kaldı

Üstün zekalı çocuklar ortada kaldı
Üstün zekalı çocuklar ortada kaldı
Üstün zekalı çocuklara eğitim veren tek okul Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu ve öğrencileri, 4+4+4 düzenlemesinin kurbanı oldu.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

İlk ve ortaöğretimde 340 bin üstün zekâlı çocuğun olduğu Türkiye ’de üstünlere eğitim veren devlete bağlı tek okul olan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu da yok oluyor.

4+4+4 düzenlemesiyle ilkokul olarak eğitime devam edecek okulda 5. sınıfa geçen 48 çocuk açıkta kaldı. Birinci sınıf kayıtları ise sadece okulun bulunduğu bölgeden alınacak. Oysa burası üstünlerin tek okulu olduğu için İstanbul ’un her bölgesinden çocuklar buraya geliyordu.
TBMM Üstün Zekalılar Araştırma Komisyonu’yla üstünlerin eğitimdeki sorunları ortaya konulur ve MEB , ‘Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı’ hazırlarken, Türkiye’nin üstünlere eğitim veren tek ilkokulu kapanıyor.

Türkiye’de üstün zekalı çocuklara da eğitim veren tek devlet okulu, Beyazıt’taki Ford Otosan İlköğretim Okulu’ydu. Ortaöğretmide ise Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi vardı.

MEB, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) ile bir protokol imzaladı. Protokol gereği Ford Otosan İlköğretim Okulu, MEB’E bağlı Rehberlik Araştırma Merkezleri’nin yönlendirmesi ve yapılan bir sınıvla üstün yetenekli çocukları da almaya başladı.

Üstün yetenekli çocuklar, normal zeka seviyesindeki akranlarıyla aynı sınıfta kaynaştırma eğitimi görüyordu. Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Üstün Zekâlılar Ana Bilim Dalı bir eğitim programı oluşturdu.

ORTADA KALDILAR
4+4+4 kapsamında yapılan okul dönüşümleriyle okul özelliğini yitiriyor. Okulun ilkokul olarak devam etmesine karar verildi. Yani bu yıl 5. sınıf kaydı yapılmayacak. 4. sınıftan 5. sınıfa geçen ‘normal’ ve ‘üstün’ 48 öğrenci açıkta kaldı.

Öğrenciler ve aileler 15 gün önce öğrendikleri bu kararla şok yaşadı. Sıkıntılar bununla da bitmedi çünkü ilkokula da sadece adrese dayalı kayıtla öğrenci alınacağı belirtildi.

MEB’in bu kararı üstün zekalı çocukları mağdur etti çünkü devam edebilecekleri başka bir okul yok.

Okul Aile Birliği Başkanı Ebru Üstüncan, “Sınıflarımızda üstünler ve ‘normaller’ birlikte kaynaştırma eğitimi alıyor ve birbirlerini çok iyi destekliyordu. Benim çocuğum 3. sınıf. Sınavla, sekiz yıl bu projede okuyacak diye geldik. Çocuklarımız anlaşılabilmenin verdiği huzurlu ortamdan çıkıp kendilerini anlamayacak bir ortama gitmek istemiyorlar. Bu çocuklar anlaşılmazsa, yaramaz, mutsuz, hiperaktif olarak nitelendiriliyor, küsüyorlar” diye isyan etti.

KAZANILMIŞ HAK İHLALİ
İki çocuğu üstün akranlarıyla aynı sınıfta okuyan İbrahim Yeter ise kararın özellikle üstünlerin kazanılmış haklarının gaspı olduğu görüşünde:

“Ümraniye’den Küçükçekmece’den gelen var. Aileleri yıllardır maddi, manevi külfetlere katlanıyor. Çocukların emekleri var. Her şeyden öte sınavla bu okula yönlendirilmişler. Ama kazanılmış hakları ihlal edildi.”

İL MÜDÜRÜ: HAK DEĞİL PROTOKOL
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise durumu MEB’e yazdıklarını ve cevap beklediklerini belirterek şunları söyledi:

"Ortaokul kısımının da devam etmesi için fiziksel koşulları müsait değil. Ortaokula geçişte öğrenci kaybı oluyordu. MEB’den, her yerden üstün kaydı alabilmesi ve ortaokul kısmının devamı için yol gösterilmesini istedik. Cevap bekliyoruz. Bu okul 12 yıldır proje olarak devam ediyordu. Kazanılmış hak deniliyor ama İÜ ile yapılmış bir protokol var. Protokolün kanuni dayanağı yok. 4+4+4 ise bir kanun. Okul ömür boyu proje aşamasında olamaz. Proje iyi değilse kaldırmak, iyiyse çoğaltmak lazım.”


  http://www.radikal.com.tr/114207011420705

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Somali'den geriyiz. - Su Cemre Sim

  Somali'den gelip Türkieye'yi ziyaret eden bir görevli,''Türkiye bize bol bol imam gönderiyor;imam uçak yapamaz,imam hasta tedavi edemez,imam yol,baraj ,motor yapamaz.Lütfen bize hekim gönderin,öğretmen gönderin,mühendis gönderin.Eğitimimize katkıda bulunun.''diyordu.Biz Köy Enstitülerini kapatıp yerine İmama Hatipleri yaygınlaştıran bir milletiz.İmam da gerekir ama,ülkenin gençlerinin yarısına imam eğitimi gerekmez.Zaten normal okullar çocukların zekalarını körelten eğitim sistemi ve öğretim biçimi ile donatılmış.Bir okul,bilmiyoruz ne kadar çağdaş eğitim veriyor,onu da bu ülkeye çok görmek nasıl açıklanır?Somalili devlet memurunun yakınmalarına hak vermemek elde değil;bizimkiler niye sürekli imam yetiştiriyor?Üstün zekalı çocukları orta zekaya indirmek ne demek ?Birileri açıklasa.

  zeka - ISIRGAN

  Zekaya ne gerek var ki? Din ogrensinler yeter. Bosverin fizigi falan ne lazim. Ecnebiler yapar Nurjuvazi basar Ataturk resimli TL leri alir. Ustun zeka bela demektir bu memlekette.

  Hicbir ustun zekali AKP'ye oy vermeyecegine gore... - qqaazz@mynet.com

  ... kapatirlar elbet.

  Geriden geliyoruz - can84

  Kabul etmek lazım ki iyi örneklerle kıyaslayınca buna benzer konularda çok geriden geliyoruz. Son on yılda büyük ilerleme var ancak yeterli çaba ve emek bu konulara aktarılmıyor, aynen ekonomik gücün aktarılmaması gibi. Sakın kötü örneklerle kıyaslayıp efendim biz yine iyiyiz demeyin. Engelli vatandaşını, üstün zekalı vatandaşını, çocuklarını gerçekten kucaklayan devlet politikaları gerekli. Otobüslere kaldırımlara yeni yeni dikkat edilmeye başlandı. Önceleri uygun da değildi. Sanki her ne ise "normal", onun dışında kalanlar yok sayılıyordu. Ben de ülkemde evinden ayrılmayan hastaya giden pretisyen hekim, uzman hekim, fizik terapi uzmanı, psikolog olmasını istiyorum. Ben de üstün zekalı çocukların ailesi çabalamasa dahi devlet tarafından uygun okula yönlendirilmesini istiyorum. Ne büyük ayıp bir tek okulun olması! İstanbulda olmayan özel çocuklar? Hiç değilse beş şehir merkezinde olsun. Nelere nelere gücü yeten MEB buna da akıl yorsa? Yeni yeni belediyeler dayanışma platformları dernekler vs. kuruluyor... Sırf para ister diye, bir şey danışmaya giden engelliye gider gözüyle bakıyor bir çok birim. Kontrol eden, yaşam standartlarını yükseltmeye çabalayan bir sistem gerekli.

  bir sey cikmaz - diğer yaşam formu

  üstün zekalilardan dindar ve kindar insan cikamayacagini bildiklerinden önemi olacagini sanmiyorum Tayyip icin. ona bol bol mürid gerekir, bir de bol bol AVM