Üstün Zekâlılar Okulu'ndan açıklama

Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu Müdürü Eşref Karagözoğlu, Radikal Gazetesi'nde 11 Ekim'de 'Üstün Zekâlılar Okulu Nelerle Uğraşıyor' başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı.

İSTANBUL- Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu Müdürü Eşref Karagözoğlu, Radikal Gazetesi'nde 11 Ekim'de 'Üstün Zekâlılar Okulu Nelerle Uğraşıyor' başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı. Okulunda kızlara saçlarına çift örgü yapma zorunluluğu ve 'öğretmenlerle arasındaki gerginliğe' bağlı huzursuzluk yaşandığı iddiasını yalanlayan Karagözoğlu, açıklamasında şöyle dedi: "Çift örgü zorunluluğunu getiren okul müdürü değildir. Bu uygulama 10 Eylül 2007 tarihli Öğretmenler Kurulu'nda İlköğretim Kurumları Kılık Kıyafet Yönetmeliği doğrultusunda alınan bir karardır ve okulda bir gerginlik yaratması söz konusu değildir. 5 Ekim Cuma günü müdür muavinin yönetiminde yapılan törende uygulanan denetim metodu bazı öğrencilerimizi üzmüş, bazı velilerin tepkisine neden olmuştur. Akşam töreninde okul müdürünün usule uygun konuşmasıyla 8 Ekim Pazartesi günkü sabah töreninde bütün öğrencilerimiz daha itinalı, pırıl pırıl, tüm kız öğrencilerimiz saçları örgülü gelmiştir. Müdür Eşref Karagözoğlu, öğrencilerin huzurunda onlara takdirlerini, tebriklerini belirterek teşekkür etmiştir. Tüm öğrencilerimiz, gözleri ışıl ışıl, mutlu bir şekilde okula girmişlerdir."
Karagözoğlu, haberde belirtilenin aksine Türkçe öğretmeni Tanzer Afat'la yumruk yumruğa kavga etmediğini, Afat'ın kendisine tek yönlü olarak saldırdığını, karakola polis değil özel otomobiliyle götürüldüğünü,
okulda AB programı uygulanmadığını ve haberde konuşan velilerin iddiasının aksine öğretmenlerin sık değişmediğini, sadece bir öğretmenin eş durumu nedeniyle tayin olduğunu söyledi. Karagözoğlu, iddialara sabah okula çocuğuyla birlikte gelen, gün boyu okul çevresinde vakit geçirerek fırsat buldukça okula girip yönetime karışmaya kalkan velilerin bu yıl ciddi bir denetimle engellenmesinin neden olduğunu belirtti.