Üstün zekâlıya 4+4+4 kazığı

Üstün zekâlıya 4+4+4 kazığı
Üstün zekâlıya 4+4+4 kazığı
Türkiye'de üstün zekâlıların öğrenim gördüğü tek devlet okulu da 4+4+4 kurbanı oldu. Okulda kayıt sistemi silbaştan değişirken veliler isyan etti.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

İlk ve ortaöğretimde 340 bin üstün zekâlı çocuğun olduğu Türkiye ’de üstünlere eğitim veren devlete bağlı tek okul olan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu da yok oluyor. 4+4+4 düzenlemesiyle ilkokul olarak eğitime devam edecek okulda 5. sınıfa geçen 48 çocuk açıkta kaldı. Birinci sınıf kayıtları ise sadece okulun bulunduğu bölgeden alınacak. Oysa burası üstün zekâlıların tek okulu olduğu için, İstanbul ’un her bölgesinden çocuklar buraya geliyordu.
TBMM Üstün Zekâlılar Araştırma Komisyonu’yla üstünlerin eğitimdeki sorunları ortaya konurken MEB , ‘Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı’nı hazırlanırken, Türkiye’nin üstünlere eğitim veren tek ilkokulu kapanıyor.
Türkiye’de devlete bağlı üstün zekâlılara da eğitim veren tek okul Beyazıt’taki Ford Otosan İlköğretim Okulu. Ortaöğretimde ise Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi vardı.
MEB, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) ile bir protokol imzaladı. Protokol gereği Ford Otosan İlköğretim Okulu , MEB’ye bağlı Rehberlik Araştırma Merkezleri’nin (RAM) yönlendirmesi ve yapılan bir sınıvla üstün yetenekli çocukları da almaya başladı. Üstün yetenekli çocuklar, normal zekâ seviyesindeki akranlarıyla aynı sınıfta kaynaştırma eğitimi almaya başladı. Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Üstün Zekâlılar Ana Bilim Dalı bir eğitim programı oluşturdu.
4+4+4 kapsamında yapılan okul dönüşümleriyle okul, özelliğini yitiriyor. Okulun ilkokul olarak devam etmesine karar verildi. Yani bu yıl 5. sınıf kaydı yapılmayacak. 4. sınıftan 5. sınıfa geçen ‘normal’ ve ‘üstün’ 48 öğrenci açıkta kaldı. Öğrenciler ve aileler 15 gün önce öğrendiği bu kararla büyük şok yaşadı. Sıkıntılar bununla da bitmedi çünkü ilkokula da sadece adrese dayalı kayıt ile öğrenci alınacağı belirtildi. 

Haylaz, mutsuz, hiperaktif

Okul Aile Birliği Başkanı Ebru Üstüncan, “Bu çocuklar özel çocuklar. Zekâları iyi değerlendirilmezse hem kayıp oluyorlar hem de tehlikeli. Sınıflarımızda üstünler ve ‘normaller’ birlikte kaynaştırma eğitimi alıyor ve birbirlerini çok iyi destekliyordu. Benim çocuğum 3. sınıf. Sınavla 8 yıl bu projede okuyacak diye geldik. Çocuklarımız huzurlu ortamdan çıkıp kendilerini anlamayacak bir ortama gitmek istemiyorlar. Bu çocuklar anlaşılmazsa, yaramaz, mutsuz, hiperaktif olarak nitelendiriliyor, küsüyorlar” diye isyan etti.
İki çocuğu üstün akranlarıyla aynı sınıfta okuyan İbrahim Yeter’e göre karar özellikle üstünlerin kazanılmış haklarının gaspı: “Ümraniye’den Küçükçekmece’den gelen var. Aileleri yıllardır maddi, manevi külfetlere katlanıyor. Çocukların emekleri var. Her şeyden öte sınavla bu okula yönlendirilmişler. Kazanılmış hakları. Ama hakları ihlal edildi.”
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise “Ortaokul kısımının devam etmesi için fiziksel koşulları müsait değil. MEB’ye yazıp her yerden üstün kaydı alabilmesi ve ortaokul kısmının devamı için yol gösterilmesini istedik. Bekliyoruz. Kazanılmış hak deniyor ama İÜ ile yapılmış bir protokol var. Protokolün kanuni dayanağı yok. 4+4+4 ise bir kanun. Okul ömür boyu proje aşamasında olamaz. Proje iyi değilse kaldırmak, iyiyse çoğaltmak lazım.”


  http://www.radikal.com.tr/114209611420962

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HAK DEĞİL PROTOKOLMÜŞ - cesur yürek68

  Üstün zekalı çocukların 2 aşamalı sınavları kazanarak 8 yıl öğrenim görme garantisi ile verilen öğrenim haktır.Sayın İl milli eğitim müdürü.Bunun hak değil protokol olduğunu iddia eden sayın İl Milli eğitim müdürümüz Millet uzaya gider üstün zekalı çocukları kazanmak ülkeye yararlı birey yapmak için çalışırlen biz elimizde devlet destekli tek üstün zekalı öğrenim veren kurumu kapatıyoruz 10 senedir başarı ve öz veriyle yürütülen projeyi bitiriyoruz.Siz o müdürlüğe protokollerle anlaşmalarla yada girdiğiniz sınavlarla gelmedinizmi ? Sizin Müdürlüğünüzü elinizden alsalar protokol mü Yoksa hakkım olan il milli eğitim müdürlüğünü elimden alınıyormı dersiniz.Zaten Eğitimi karma karışık yapılan ülkede Sanki Kimse dinini dininin gereklerini bilmiyormuş Gayri müslim yaşıyormuş gibi Normal okulları imam Hatibe çevirip çocuklarımızı o okul senin bu okul benim diye keşme keşe düşüren MEB in En son marifeti,el atmadığı tek yer kalmıştı.Oda üstün zekalı çocuklara eğitim veren Ford Otosan İ.Ö.O daki proje.Sayın İl Milli eğitim Müdürü Proje eğer basarısız olmuş olsaydı o okulun sınıvına binlerce kişi müracaat eder çocuğum burada okusun diye çabalarmıydı ? Kendimizi kandırmayalım.Fikir ne ise Zikirde odur.Mübarek Günlerde Bu üstün zekalı çocukların eğitim haklarına engel olmak değil onları üzmek bile Yüce yaradan tarafından takdir edilecek olgudur.Unutmayalım kimsenin Hakkı kimsede kalmaz.

  ... - k-a-o-s

  zeki insanı sevmezler hele zeka seviyesi daha çoksa hiç sevmezler...siz başka okul değil okuyacak başka bir ülke arayın heba olmayın bu sistemde...adamlar bu öğrencileri 14-15 yaşında prof. bile yapıyorlar ama bizdeki algı ve kibir okullarını bile elinden alıyor...