Üstün zekâlıya akla zarar idare

Ford Otosan İlköğretim Okulu'na gelen polis ekipleri, müdür ile öğretmeni karakola götürdü.


İlköğretim çağındaki üstün zekâlılara eğitim veren tek okul İstanbul'daki Ford Otosan İlköğretim Okulu'nda yaşananlar akla zarar. Kız öğrencilere saçlarını iki örgü yapma zorunluğu getirerek velilerin tepkisini çeken müdür dün de bir öğretmenle yumruklaştı, okula polis geldi.

İSTANBUL - Türkiye'de ilköğretim çağındaki üstün zekâlılara eğitim veren bir tek okul bulunuyor. İstanbul Beyazıt'taki Ford Otoson İlköğretim Okulu. Ancak bu okulda da sorunlar bitmiyor. Dün yaşanan kavga, okuldaki 'huzur ortamını' gözler önüne serdi. Okul müdürü Eşref Karagözoğlu ve Türkçe öğretmeni Tanzel Afat yumruk yumruğa kavga etti. Kavga, polis ekiplerinin okula gelip Karagözoğlu ve Afat'ı Vezneciler Karakolu'na götürmesiyle bitti. Okuldaki huzursuzluktan, öğretmenlerin sürekli değişmesinden ve kız öğrencilere çift örgü zorunluluğu getiren müdürden dert yanan veliler, valiliğe ikinci kez şikâyet dilekçesi verdi.
Öğretmenle müdür arasında uzun süredir sürtüşme olduğunu söyleyen velilere göre, sorun Afat'ın 15 öğretmenle birlikte müdürü İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikâyet etmesiyle tırmandı. Afat sevk kâğıdı için müdürün odasına girdiğinde de olanlar oldu.
Eski adıyla Beyazıt İlköğretim Okulu, Koç Grubu sponsorluğuyla yenilendi, binanın adı Ford Otosan İlköğretim Okulu oldu. İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nin önerisiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İÜ arasında imzalanan protokolle okul, 2002 yılında üstün yetenekli çocukları da almaya başladı. Okulda AB desteğiyle üstün zekâlı çocuklara özel program uygulanıyor. Aileler üstün zekâlıların tek seçeneği olan okula girmek için sırada bekliyor ama...
'İki örgü temiz görünüyor'
Okul Aile Birliği'nden Zeynep Yüksek müdür Karagözoğlu'nun kızlara çift örgü baskısından dertli:
"Bu yıl böyle bir çift örgü zorunluluğu getirmişti. Bazı veliler tepki gösterdik, bize karşı cephe aldı. Sürekli öğretmenleri tahrik ettiği için kavga ortamına çekmeye çalışıyor. Bugün de (dün) onu yaptı. Çocukların psikolojileri bozuluyor. Biz zaten gerekli dilekçeleri valiliğe ve il milli eğitime verdik. Olaylar yüzünden öğretmenlerin motivasyonu yok, idare kimseye güvenmiyor. Müdür ve yardımcısı arasında da sürekli problem var."
Çocuğu altıncı sınıf öğrencisi olan Öznur Bulut ise altı yıldır aynı sıkıntıların devam ettiğini ileri sürdü:
"İdare ve öğretmenlerden kaynaklanan sıkıntı. Sebebi bilmiyoruz. Öğretmenler sürekli değişiyor, tayin isteyip gidiyor. Ama müdür bey devam edip bir sonraki sene başka bir öğretmenle sorun yaşayabiliyor. Saçlara iki örgü zorluluğu koydu. 'Bunlar 5'inci, 6'ncı sınıf öğrencisi, kendilerini çok çirkin hissediyorlar' dedik, 'Tek örgü olsun, arkadan toplayalım' dedik. İki örgü olmadığı zaman çocuklar tertemiz gözükmüyorlarmış! Veli arkadaşlarım, sürekli terapi halindeyiz evde. Ama çocuklar bilgiye aç oldukları için o kadar severek gidiyorlar ki okula."
Çocuğunu Küçükçekmece'den her gün iki saat yolculukla okula getiren Filiz Kekeç endişeli: "Uzun zamandır, öğretmenler ve müdür arasında gerilim olduğunu biliyorduk. Benim kızım 6'ncı sınıf öğrencisi. Kızım iki kez saçlarını örmeden gitti. Okula girişte saçlarını örmeyenleri ayırdı. Öğretmenlere bu çocukların numaralarını almaları için talimat verdi. Müdahale etmeye çalıştık ama etkili olamadık. Çocuklarımıza disiplin cezası vermesinden çekiniyoruz."