Üstüne boğa düşen, iple parmağı kopan hastaneye koştu

Üstüne boğa düşen, iple parmağı kopan hastaneye koştu
Üstüne boğa düşen, iple parmağı kopan hastaneye koştu

Kurban Bayramı?nın ilk gününde çoğu bıçak, satır, baltayla 2 bin 365 kişi yaralandı. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

İSTANBUl/ANKARA - Kurban Bayramı’nın ilk günü bıçak, satır, baltayla kendini yaralayan 2 bin 365 kişi hastanelere koştu. Yaralılar arasında üzerine boğa düşmesi sonucu ayağı kırılan, ipin dolanması sonucu parmağı kopan veya kaçan boğanın altında kalanlar da vardı. En küçük ‘acemi kasap’ ise Adana’dan. Amcasına yardım etmek için eline aldığı satırı düşüren altı yaşındaki Batuhan Yaşar da dizinden yaralandı.
İstanbul’da yaralanan kişi sayısı 538, Ankara’da 217, Erzurum’da ise 161, Antalya’da 150 oldu. 

DEVRİLEN BOĞANIN ALTINDA KALDI:  Kocaeli’de kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 33 kişi Kocaeli Devlet Hastanesi’ne, sekiz kişi ise SEKA Devlet Hastanesi’ne müracaat etti. Yaralanan 41 acemi kasabın bir bölümü ayaktaki tedavisinin ardından taburcu edilirken, bazıları da genel cerrahi ve ortopedi servislerine  gönderildi. Yaralılar arasında kesmeye çalıştığı boğanın üzerine devrilmesi sonucu sol bacağı kırılan bir kişi de yer aldı. 

YEĞENİME DEDİM DİNLEMEDİ:  Kurbanlık hayvanın başıyla vurması sonucu yeğeninin omuriliği zedelenen Ahmet Şahin ise yeğeni Halil İbrahim Bingül’e kurbanlıklarını usta kasabın  kesmesini tavsiye ettiğini ancak dinletemediğini belirtti. 

ÖNCE ERKEKLER, SONRA KADINLAR: Kocaeli’nde hastaneye öğleden önce genelde yaralanan erkeklerin hastanelere geldiğini belirten yetkililer, öğleden sonra da kurban etlerini doğrarken yaralanan kadınların gelebileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

DANA TEPTİ: Rize’de kaçan dananın ayak darbesi ile başından yaralanan ve 2 metre yüksekten düşen 25 yaşındaki Ömer Faruk Doğanay, tedavi altına alındı. Kaburga ve kolunda kırık olan Doğanay, beyin kanaması riskine karşı tedavi altına alındı. 

İP DOLANDI: Sivas’ta 75 yaşındaki Mustafa Karslı kurban kesimi sırasında beyin kanaması geçerdi. 80 yaşındaki Hilmi Özdemir’in üzerine keseceği tosun düştü. Kesim sırasında eline dolanan ip ise İbrahim Uyumaz’ın parmağının kopmasına neden oldu. 

KALP KRİZİ:  Rize’nin Çayeli ilçesi Çilingir köyünde oturan 62 yaşındaki Ahmet Balcı, kurban kestikten sonra kalp krizi geçirdi. Balcı kurtarılamadı. 

KESİMLERDE DURUM: Ankara, İstanbul ve İzmir’de ilk gün kesimler ‘büyük oranda’ önceden  belirlenmiş kesim yerlerinde oldu.  Başkentte, belediyelerce belirlenen kurban kesim yerlerinde yoğunluk yaşanırken, Türk Hava Kurumunun (THK) deri karşılığında ücretsiz kurban kesim hizmeti ilgi gördü

DENİZ KIZILLAŞTI: İstanbul’da ise otoyol kenarları, çocuk parkları ve boş arsaların kan gölüne döndüğü geçmiş yıllardaki görüntüler yok olmadıysa da önemli ölçüde azaldı. Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Bağcılar , Sarıyer gibi ilçelerde kaçak kesimlere daha sık rastlandı. zabıta pek çok kişiye bu nedenle 140 lira para cezası kesti.  Kurban kanlarının kanallar yoluyla Beylerbeyi’nden denize ulaşması ise turistler tarafından bol bol görüntülendi. Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Iğdır, Muş ve Ardahan ’da ise belediye yasağına rağmen kurbanlıklar çoğunlukla apartman bahçelerinde, işyerlerinin önünde çocukların gözleri önünde kesildi. 

DANAYA GİRENLER ÇOĞUNLUKTAYDI:  Antalya’da da hayvanlar elektrik direkleri ve trafik levhalarına asılarak yüzüldü. Bazı kurban sahipleri bunu belediyenin ayırdığı yerlerin yeterli olmamasına bağladı. Pek çok kişiye uygunsuz kesim cezası verildi. Antalya’da geçen yıllara oranla kurban kesiminin azaldığı, küçükbaş hayvan kurban etmek yerine ortaklaşa büyükbaş hayvana girildiği gözlendi. (Radikal, aa, dha)


    ETİKETLER:

    Bağcılar