'Usulüne ve kanuna uygun'

'Usulüne ve kanuna uygun'
'Usulüne ve kanuna uygun'
Erzurum Başsavcısı, CHP'li Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdi 'hamiline çek gibi karar' konusunda açıklama yaptı


Turgay İPEK- Nursima ÖZONUR


ERZURUM - Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirerek ‘hamili çek gibi arama kararı’ dediği arama kararının hakim tarafından usul ve kanuna uygun olduğunu söyledi. Yazılı açıklama yapan Sinan Kuş, delil karartma durumunun önüne geçilmesi için kararın isim ve adreslerin üzeri kapatılarak bilgilendirme amacıyla Erzincan Merkez Komutanlığı'na faks çekildiğini söyledi. Başsavcı Kuş, kararın aslının yetkili savcılarca Erzincan'da ilgililere gösterilerek işlemlerin yapıldığını söyledi.
Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, bugün öğleden sonra basın toplantısı düzenleyerek Ceza Mahakemesi Kanunu'nun 250'nci maddesi uyarınca görevli Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği ‘değişik iş kararı’nın hem içi boş, hem de içi dolu ama isimlerin karartıldığı karar fotokopilerini dağıttı. Başsavcısı Sinan Kuş, basın toplantısında önceden hazırlanan yazılı açıklamasını dağıtmakla yetindi.
Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş imzalı yazılı açıklamada, basında Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen bir mahkeme kararında, ilgili yasanın öngördüğü ‘aramanın nedeni, aranacak kişi, arama yapılacak yer ve diğer adresler’ gibi zorunlu bilgilerin yer almadığı hatırlatıldı. ‘Boş arama kararı’ verildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada, belirtilen mahkemenin 18 Kasım günü 2009/785 değişik iş sayılı kararı ile ‘el koyma ve arama kararı’ verildiğini belirtildi.
Hakim tarafından verilen bu kararın usul ve kanuna uygun olduğunun görüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, kararda aranılacak şüphelilerin isim ve adreslerinin açıkca yazıldığı ifade edilerek şöyle denildi:
“Bu kararda boş bırakıldığı belirtilen isim ve adreslerin, konunun hassasiyetine ve gizliliğine binaen delil karartma durumunun önüne geçilmesi açısından isim ve adreslerin üzeri kapatılarak, cumhuriyet başsavcığımızca (CMK'nın 250'ncı maddesiyle yetkili ve görevli) 18.11.2009 günü saat 11.34'de kurumlararası çatışmaya sebebiyet vermemek için ve ilgili makamın nezaketen bilgilendirilmesine yönelik olarak Erzincan Merkez Komutanlığı'na faks çekilmiştir. Görevli Cumhuriyet Savcıları da faksın çekilmesini müteakip Erzincan’a hareket etmişlerdir. Daha sonra anılan karar aslı, Erzurum Cumhuriyet Savcıları tarafından gerek Erzincan Merkez Komutanlığı görevlilerine ve gerekse de arama mahallinde bulunan şüpheliler ile şüpheli temsilcilerine gösterilmiştir. Bilahare de mahkeme kararının icrası yine Cumhuriyet Savcılarının katılımı ile merkez komutanlığı görevlileri ve Erzincan 3'üncü Ordu Komutanlığı Askeri Savcısı ile birlikte yerine getirilmiştir.Basında yer alan isim ve adres bilgilerinin tümüyle kapatılarak Merkez Komutanlığı'na fakslanan karar ile gizlilik sebebiyle isim ve özel kısımlarını kalemle kapattığımız karar aslının örneği ektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiğini öne sürdüğü arama kararının fotokopisini medya mensuplarına dağıtarak, kararın ilgili yasa hükmünü ihlal ettiğini ileri sürmüştü. Kararı ‘hamiline çek’e benzeten Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin Adalet Bakanı ve Başbakan'dan açıklama beklediklerini belirtip, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerini göreve davet etmişti. (dha)