Utanç Müzesi'ne Gezi bölümü

Utanç Müzesi'ne Gezi bölümü
Utanç Müzesi'ne Gezi bölümü
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

12 Eylül Askeri Darbesi’nin mağdurları tarafından oluşturulan Devrimci 78’liler Federasyonu, bu yıl dördüncüsünü açacağı Utanç Müzesi’nde Gezi olaylarına özel vurgu yapacak. Ankara ’da 10 Eylül’de açılacak müzede, Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük ve Abdullah Cömert’in özel eşyaları da sergilenecek. 

Gezmiş’in botları
Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılacak müzede bu yıl devrimcilerin gördüğü işkenceleri ifşa etmek için, işkence aletlerinin maketi de olacak. İdam edilen devrimcilerin dava dosyaları ile fotoğrafları ve son mektupları da müzeye konulacak. Utanç Müzesi’nde açık kaldığı süre içerisinde 40 yakın film ve belgesel gösterimi de yapılacak. 3 Eylül’de düzenlenecek basın toplantısıyla hazırlanan programın ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılacak.
Müzede geçen yıllardan farklı olarak bu yıl Deniz Gezmiş’in botları da ilk defa sergilenecek eşyalar arasında yer alacak.

Gezi bölümü

Bu yılki müzede, Gezi olaylarına özel vurgu yapılacak. “12 Eylül’den günümüze tam gaz” sloganıyla açılacak müzede ‘Haziran Direnişçileri’ bölümünde Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert’in özel eşyaları da sergilenecek.
Müzede ayrıca Gezi olayları sırasında yaşanılan polis şiddetini anlatmak için de bir bölüm oluşturuldu. Bu amaçla olaylar sırasında kullanılan biber gazı fişekleri, gaz maskeleri de sergilenecek. Müzede ayrıca, 34 köylünün hayatını kaybettiği Roboski olayının mağdurlarının eşyaların bulunduğu bir bölümün oluşturulması çalışmaları da sürdürülüyor.


  http://www.radikal.com.tr/114896411489646

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ülkemizde yaşanan acıların ve kayıpların nedeni iyi bilmedikce!!! - okkes cavus

  12 eylül nasıl gedi? 12 eylül öncesi ikdidarların yapılan cinayetlere nasıl baktığı. bazı görüşlerin komando kamplarında kimlerce eyitildiyi.ve beyin olan kimdi kimlerdi.faili meçhul ölümlerin arka sında kimler vardı. kontr gerilla kimlerin himayesinde idi ne işler yaptı.bu soruların cevabı bulunmadıkca acılar dinmez. roboskinin faili ve güney doğudaki kayıplar faili meçhuller. malatya maraş çorum olayları sivas olayının arkası bunlar açıklanmaz gizli kalırsa. birde mc dönemlerinde sudan sebeplerle görüşü deniyle mağdur olmuş işinden atılmış. caza almış binlerce insanda bu acıların başka bir yüzü. bu yaşanmış çirkinliklerle heasaplaşılmazsa, nasıl demokrasi ile idare ediliyoruz diyeceyiz. bu ülkeye acıyı yaşatan sivilleer askerler polisler sorgulanmaz teşhir edilmez cezalandırılmazsa, yaralar kapanmaz katilin namuslusu olmaz koruyanında tabi.....

  derbecilerden devrim beklenmez - abbas1951

  60 darbesinde. 71 12 mart muhturası öncesi 12 eylül 80 faşist darbesi öncesi hep gençler kışkırtıldı eylemler yaptırıldı darbelere hazırlık oluşturuldu. darbe zemini gerçekleştirilip darbeler yapıldı. darbe ile devrim gerçekleştirmeye kalkanlara işkence ile cevap verildi. darbeile devrim yaparız diyenler asıldı işkencelerden geçirilip sakat bırakıldılar. halen daha darbe ile devrim yaparız dıye eylem yapan darbeciler gençleri kışkırtıp eylemler yaptırmak istiyorlar.gezi parkı eylemleri buna en güzel örnektir. darbe olsa en önce ezilcekler yine gençlerdir. halktır. saygılarımla

  millet öğrensin - likapa

  evet işte şimdi milletim bir kez daha anlasın gezinin ne demek olduğunu, gezidekilerin kimler olduğunu.arkasında bir ideoloji var mıymış yok muymuş öğrensin.gerçi millet gördü de.toplayın bakalım bi daha öyle bir kalabalığı da görelim.

  İsim - vancetti

  İsim yanlış olmuş, onlarda utanma olsaydı halklarına bunca acıyı yaşatırlar mıydı?.

  BANA GÖRE - pispor

  Müzeye hiç gerek yok bu Ülkenin bu utançtan kurtarılması için bu güne kadar katlettiği devrimcilerden halk önünde özür dilemelidir

  BUNUN ADI - pispor

  bu ülke sisteminin "utanç yüzü müzesi" adı verilmesi daha uygun olur