Utanç verici bir 'başarı'

Türkiye, depremlerden kaynaklanan ölüm oranı açısından İran ve Yemen'den sonra dünya üçüncüsü oldu.

ANKARA - Türkiye, depremlerden kaynaklanan ölüm oranı açısından İran ve Yemen'den sonra dünya üçüncüsü oldu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nca hazırlanan 'Afet Riskini Azaltma: Kalkınma için Zorlu Görev' adlı rapor, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bugün Ankara'da düzenlenecek bir toplantıyla Türk kamuoyuna tanıtılacak.
Afet konusunun, insani kalkınma bakışıyla değerlendirildiği raporda, kalkınma çabaları ile doğal afetler arasında giderek belirginleşen ilişki, pek çok boyutla inceleniyor. Dünyanın krizler açısından risk haritasını çıkaran raporda deprem, sel, kuraklık ve tropikal fırtınalar gibi önemli doğal afetler açısından risk analizleri yapılıyor.
Rapora göre Türkiye, depremler açısından en riskli ülkelerden biri, seller açısından ise 55 ülke arasında 35'inci sırada yer alıyor.
Yüzyılın bilançosu
Türkiye'de 1902 yılından beri meydana gelen 121 depremde toplam 83 bin 818 kişi yaşamını yitirdi. Yüzyılın ilk büyük depremi, 1903'te Malazgirt'te meydana geldi. 6.7 büyüklüğündeki depremde 466 kişi öldü. En ağır kaybın verildiği deprem ise 1930'da meydana gelen Erzincan depremiydi ve 32 bin 962 kişi yaşamını yitirdi.
Ağır kayıplı ikinci deprem ise 1999 yılında meydana gelen Marmara ve onu izleyen Bolu-Düzce depremleri oldu. Her iki depremde 18 bin kişi göçük altında kaldı. Geçtiğimiz mayıs ayında meydana gelen ve 176 kişinin öldüğü Bingöl depremi son büyük deprem olarak tarihe geçti.
(Radikal, anka)