Utanç verici birincilik

Utanç verici birincilik
Utanç verici birincilik
Uluslararası Basın Enstitüsü: Dünyada en çok gazeteciyi hapse atan Türkiye. Tutuklu gazeteci sayısı Çin ve İran'ın bile iki katı.

İSTANBUL - Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye ’nin Çin ve İran’ı iki kat geçerek dünyanın en çok tutuklu gazeteci bulunan ülkesi olduğunu açıkladı. Çin ve İran’da 34 gazeteci cezaevindeyken Türkiye’de bu sayı 57.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) elde ettiği raporu yayımlayan IPI açıklamasında, “Türkiye, halen 57 gazeteciyi cezaevinde tutmaktadır. Bu sayıda tutuklu gazeteci dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur. Geçtiğimiz aralık ayında liste başı 34’er tutuklu gazeteci ile Çin ve İran çekmekte iken Avrupa Birliği adayı Türkiye beş ay sonra bu sayıyı neredeyse ikiye katlamış ve ülkenin basın özgürlüğü taahhütleri ve demokratik imajının meşruiyeti konularında soru işaretleri yaratmıştır” görüşlerine yer verdi.
Hapsedilen gazeteciler arasında, IPI Dünya Basın Kahramanı Nedim Şener’in de bulunduğuna değinen IPI, AGİT Medya Özgürlüğü temsilcisi Dunja Mijatovic’in çağrıda bulunarak ülkedeki medya meşruiyetinin AGİT basın özgürlüğü taahhütlerine uyumlu hale getirilmesini istediğini anlattı. Türkiye’de gazetecilerin hapsiyle sonuçlanabilecek 700-1000 dava bulunduğuna dikkat çeken IPI, Mijatovic’in “Bu da hapishanede bulunan gazeteci sayısının artacağı kaygısını artırıyor” saptamasına yer verdi. Amerika’da bulunan Bülent Arınç ise şu anda 25-26 gazetecinin Terörle Mücadele Kanununa (TMK)aykırı eylemleri sebebiyle hükümlü olduğunu ve TMK’da değişiklik düşünmediklerini ifade etti. (Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/1045595104559544

  YORUMLAR
  (44 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  way efendim.... - diroknas

  Tez zamanda hazırlıklar tamamlana ,kırk gün kırk gece şenlik yapıla.Bilim,sanat,edebiyat,mutluk,insanlık noktalarında son sırada yer alan güzel türkiyemiz Gazeteci tutuklanmaları konusunda birinci gelmiştir.İşte asıl şimdi NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE sözü hakedildiği anlamda kullanılmaya başlandı...

  Basin! - Hammurabi

  Özgürlügü hic bir sinifa,hicbir halka,hic bir beyine endeksleyemezsiniz!Özgürlükler Sinirsiz olmalidir,Özgürlüklerden rahatsiz olanlar? özgürlükleri hazmedemeyenlerdir!sorun kendilerindedir,Sorunun kaynagi Özgürlük degildir,Özgürlüklerden rahatsiz olanlardir. Sosyallesme sürecini tamamlamis toplumlar tabiki özgürlük citasini yükseltmislerdir!bu sürec Sosyologlarin ifadesi geregi 300 yildir efendim! Peki soruyorum bizde Özgürlük mücadelesi nezaman baslamiski? Dünyada bireysel yasam biciminin bile özgür hale geldigi,kimsenin kimsenin hayatina karismadigi bir zamanda,bizler hala düsüncelerinden dolayi insanlari tutuklayip cezaevlerine atiyorsak,biz daha özgürlükle tanismamisiz demektir! Tabiki bu birincilik de yarismanin gayet dogal sonucu olarak Anadolu halkina layik görülür!Aydinlar,popülist,politikacilar popülist,sanatcilar popülist,soruyorum Anadoludan son 100 yilda kactane Filozof dünya literatürüne ismini yazdirmistir???? Ama Avrupaya durmadan Imam göndermekte de birincilik verselerdi bence daha önemli idi,Encok Imami Türkiye gönderiyor! Irani küstürdük. komsularimizla iyi gecinmek dilegi ile!!

  Medya özgürlüğü! - Sherlock363

  Türkiye'de medyanın geçmişte neler yaptığını bilmesek bu habere vah vah diyeceğiz ama şöyle bir düşünelim. Bu ülkede rumlara yapılan 5-6 eylül olayında medyanın nasıl kışkırtıcılık yaptığını. Ve bu olayda kaç masum gayrı muslimin öldürüldüğü, dükkanlarının ve hatta mezarlarının bile yağmalandığını... Doğuda yüzlerce faili meçhul varken bu medyanın üç maymunları oynadığını hatta haberleri çarpıttığını... Ahmet Kaya gibi onlarca insanın gazete manşetleriyle hedef gösterildiğini... 28 şubat sürecinde "Gerekirse silah kullanırız" gibi manşetlerle postal yalayıcılığı yaptıklarını... Hrant dink gibi insanları karalayarak bu gibi insanların hunharca öldürülmesine sebebiyet verildiğini... Krizden hemen önce, bankaların hangi medya mensupları ile elbirliği yapılarak hortumlandığını ve bu kriz sonucunda kaç tane ailenin dağılıp kaç tane ocağın söndürüldüğünü hatırlamasaydık bu haberi çok ama çok önemserdik. Şunu belirtmek gerekir gazeteciler sütten çıkmış ak kaşık değil ve onlar da elbette yargılanabilirler. Bununla birlikte ifade özgürlüğüne saygı duyulmalı ve eleştirinin sınırları olabildiğince geniş olmalı. Ta ki kimseyi hedef gösterip herhangi bir şiddete yol açmayana kadar. Böyle bir konuda zirvede olmak kötü ama darbeci, karalamacı, hortumcu ve ayrıca masum insanların ölümüne sebebiyet veren gazetecilere de sahib olmak kötünün de kötüsü.

  cunku... - zehnepce

  yeryuzunde islamiyeti ve dolayisi ile muslumanlari siyasi dusman sayan bir basin sadece turkiyede... ayrica bu sonuclarin gercegi yansitmadigini herkes cok iyi biliyor... ne diyelim korler sagirlar birbirini agilar...

  Olsun birincilik birinciliktir - ilbeg

  Bir defa birinciliği kaptık bir daha kimseye kaptırmayız. Bağnaz, tamamen yandaş, kulluğu vatandaşlık sayan, sadece işine gelene 'doğrudur' diyen, yalana yanlışa, 'belki doğrudur,valla ben bilmem' diyen, kendinden olmayan her şeyi kötüleyen, eline fırsat geçtimi insafsızlaşan, aşağılayan, bununla böbürlenen, çok çok kötü huylar edinmiş bir toplumuz.Böyle bir topluma her türlü böylesi birincilikler yakışır.

  kendimizi dünyanın hakimi zannedenler - demlicay2011

  kına yakmanızın zamanı geldide geçiyor. iran ve çin hiç sevmediğim iki devlet.

  Gazeteci suc islerse... - berkpir

  Olayi sunus bicimiyle ulkemi tohmet altinda birakmak ne kolay! Iste bu yuzden bu ulkede cok gazeteciler iceri atilmalidir, gazeteci etigi degerlendirilmelidir. Yahu kimmis bu iceri atilanlar? Birinin bilgisayarindan anamuhalefet partisinin genel baskanina yapilan komplonun gorunutlerinin devami cikliyor, digeri silahlarla, bombalarla, faili mechullerle ic ice bir orgutun medya sorumlusu, digeri kendi gazetesine TSK seri numarali bombalari attiriyor. Bizde eskiya her yerde, etik hic yok... gel de anlat bunu o siralamayi yapan adama!