'Utanmasını Bilmeyen Savcı' davasında karar

'Utanmasını Bilmeyen Savcı' davasında karar
'Utanmasını Bilmeyen Savcı' davasında karar
Türkiye'den kaçan Ergenekon davasının savcısı Zekeriya Öz'ün gazeteci Nedim Şener'e açtığı 30 bin TL'lik tazminat davasında mahkeme karar verdi: İddia ispat edilemediği için reddine...

RADİKAL - Eski savcı Zekeriya Öz'ün, "Utanmasını Bilmeyen Savcı" başlıklı bir yazı kaleme alan gazeteci Nedim Şener aleyhine açtığı 30 bin TL'lik tazminat davası reddedildi.

TARAF AVUKATLARI KATILDI

Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, taraf avukatları katıldı. Davacı Zekeriya Öz'ün avukatları, internette ve gazetede yayımlanan yayına göre müvekkilinin kişilik haklarının zedelendiğini belirterek "Müvekkilimiz yargı mensubudur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarında yargı mensuplarıyla ilgili yayınlarda yargının etkinliği gözönünde tutularak ifade özgürlüğünün genişletilmesinden değil, kısıtlanabileceği, dar yorumlanacağı şeklinde içtihatlar vardır. Bu nedenle iddiamız sabit olmuştur. Ayrıca TDK sözlüğünde utanmaz ifadesi, 'arsız, yüzsüz' manasında kullanılmıştır. Bu nedenle müvekkilimi hedef gösterecek şekilde yapılan yayın hukuka aykırıdır. Kişilik haklarına ağır saldırıdır. Davamız kabul edilsin" dedi.

"YAZI ELEŞTİRECEK NİTELİKTEDİR"

Davalı Nedim Şener'in avukatı ise "Müvekkilim Oda TV davasında tutuklanmış, soruşturmayı Zekeriya Öz yapmıştır. Ancak davacının yerinin değişmesinden sonra birden bire hak hukuktan bahseder şekilde tweet'lerde yayın yapmaya başlayınca müvekkilim de Oda TV davasındaki davacının tutumunu eleştirecek şekilde bu yazıyı yazmıştır. Yazdığı yazı kendi yaşadığının anlatımıdır. Biz AİHM içtihatlarını eleştirinin ağır olması halinde katlanabileceği yönünde olduğunu biliyoruz. Ayrıca duruşma safahatında Zekeriya Öz meslekten çıkarılmış. Yurtdışına kaçmıştır. Bu nedenle aleyhimize açılan davanın reddini talep ediyoruz" diye konuştu. Bunun üzerine Öz'ün avukatları yeniden söz alarak müvekkillerinin halen savcı olduğunu, ihraç kararının kesinleşmediğini ve AİHM'in kararlarının siyasilerle ilgili olup hakim ve savcılarla ilgili olmadığını, yargı tarafsızlığı için kısıtlanabileceğini öne sürdüler. Kararını açıklayan mahkeme, açılan davanın ispat edilememesi gerekçesiyle davanın reddine hükmetti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Gazeteci Nedim Şener, Posta Gazetesi'nde 25 Eylül 2014 tarihinde yayımlanan yazısında  Zekeriya Öz ile ilgili "Utanmasını Bilmeyen Savcı" başlıklı bir yazı yazdı. Bu yazının ardından Zekeriya Öz'ün avukatları, müvekkillerinin kişilik haklarının zedelendiği iddiasıyla 30 bin TL'lik tazminat talepli dava açtı. Hakkında yakalama kararı bulunan savcı Öz  yurtdışına çıktı ve  geri dönmedi.

NEDİM ŞENER'İN YAZISI

Nedim Şener'in 25 Eylül 2014'te Posta gazetesinden yazdığı yazıysa şöyleydi:

Bolu savcısı Zekeriya Öz, twitter hesabından insanın kanını donduran mesajlar atmış. Kendince politik eleştiri yapıyor ve “Yeni Türkiye ’de kavramlar değişti yolsuzluk darbe, taraftarlar terör örgütü oldu” diyor. Başkası yazsa sonuna kadar okuyabilirdim ama o yazınca tahammül etmek imkansız. Sözü uzatmadan Zekeriya Öz’ün yazdığı twittlerden birkaç örnek vereyim;

“İşte Yeni Türkiye;


* Milletin parasını utanmadan çalanlara, hırsızlara karşı kanunda yazılı usullere göre hukuki soruşturma yürütme: DARBE

* PKK tarafından Güneydoğuda adım adım bir devlet kurulduğunu görmezden gelmek, şehitleri sineye çekme: AÇILIM SÜRECİ

* Türkiye’de ticari faaliyet yürütmediği halde bakanları önüne yatıracak kadar çok para kazanan iş adamı: HAYIRSEVER İŞ ADAMI

* Muhalif düşünen kişilerin iş yerlerine vergi memurları ve maliyecilerce yapılan bitmez tükenmez ziyaretler: DENETİM

* AVM yapılmak için kesilmek istenen ağaçlara engel olmak için gösteri yapma: DARBE

* Gezi Parkı’nın AVM yapılmasını protesto eden bir taraftar grubu:TERÖR ÖRGÜTÜ

* Yolsuzlukları ortaya çıkan kişilerin bunları örtmek için kendileriyle birlikte hareket etmeyen kişilere taktıkları ad: PARALEL”

Herkes Ergenekoncuydu

Özel yetkili savcı olarak, gerçek suçlular hariç her türlü muhalifi‘ERGENEKONCU’ diye dinleten, izleten, tutuklatan ve hakkında iddianame yazan sanki kendisi değilmiş gibi şimdi ders vermeye kalkıyor.

Yolsuzluk ve hukuksuzluk konusunda hepimiz konuşabiliriz ve karşı çıkarız. Ama bu konuda susması gereken birisi varsa o da Zekeriya Öz’dür.

Çünkü o yazılmamış kitaba ‘ÖRGÜTSEL DOKÜMAN’ diye mahkemeden karar çıkartıp, adres adres aratan, polise gazete, matbaa baskını yaptıran savcıdır.

Çünkü o tek bildiği iş gazetecilik olan kişiyi sahte ihbarla ‘TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ’ diye dinleten, takip ettirip, tutuklatan savcıdır.

Susmasını bilse, özeleştiri yapsa diyeceğim yok.

En iyisi Zekeriya Öz’e kendi anladığı dilden şu cevabı vereyim; Hukuka tecavüz eden savcıya ‘DEMOKRASİ KAHRAMANI’ denilen ülkede yaptıklarından utanmasını bilmeyen savcıya da ‘ZEKERİYA ÖZ’ denir.