Utku Kalı hastaneden çıkarken görüntülendi

Utku Kalı hastaneden çıkarken görüntülendi
Utku Kalı hastaneden çıkarken görüntülendi
Reyhanlı saldırısına ilişkin Jandarma İstihbaratı belgelerini Redhack grubuna sızdırdığı iddiasıyla tutuklanan jandarma çavuş Utku Kalı, Sivas'ta muayene olduğu sivil hastaneden çıkarken görüntülendi.

SİVAS – Hatay’ın Reyhanlı İlçesi'nde 51 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı yapanlarla ilgili Redhack grubunun yayınladığı Jandarma İstihbaratı belgelerini sızdırdığı iddiasıyla tutuklanan jandarma çavuş Utku Kalı, Sivas'ta sivil hastanede muayeneden geçirildi. Kalı, hastaneden çıkışta DHA muhabirleri tarafından görüntülendi.

'Kızıl Hackerlar' olarak bilinen Redhack'ın, Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı'na ait Reyhanlı saldırısıyla ilgili belgeleri Twitter üzerinden yayınlanması üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Amasya Jandarma Komutanlığı'nda askerliğini yapan jandarma çavuş Utku Kalı gözaltına alınmış, belgeleri cep telefonu ile görüntüleyerek paylaştığı iddiasıyla Sivas'taki 5'inci Er Eğitim Tugayı Komutanlığı'ndaki askeri savcılıkta sorgulandıktan sonra çıkarıldığı askeri mahkeme tarafından 24 Mayıs'ta tutuklanmıştı.


25 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
Sivas Asker Cezaevi'nde 24 Mayıs'tan bu yana tutuklu bulunan Utku Kalı hakkında Sivas 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin, devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin belgeleri açıklama suçlarını zincirleme işlediği gerekçesiyle TCK'nın 326 ve 43'üncü maddeleri uyarınca 25 yıla kadar hapis cezası istendi. Askeri Mahkemeye sunulan iddianamenin kabulü bekleniyor.


AVUKATLARDAN SUÇ DUYURUSU
Utku Kalı'nın avukatları, askeri cezaevinde yapılan muayenelerde müvekkillerinin yanında askerle birlikte ve elleri kelepçeli muayene edildiğini ve çırılçıplak soyulduğunu iddia ederek Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'na doktorlar ve askeri görevliler hakkında şikayette bulundu. Başvuruda konuya sivil savcılığın bakması istendi. Bu kapsamda Utku Kalı, bugün elleri kelepçeli olarak cezaevi aracı ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi. Burada Adli Tıp bölümünde sivil doktorlarca muayene edilen Kalı, daha sonra yeniden cezaevine götürüldü


ERAYDIN AYTEKİN – HALİFE YALÇINKAYA / DHA