@ismailsaymaz

Utku Kalı'nın belge gönderdiği iddia edilen gazeteciye 'casusluk' davası

Utku Kalı'nın belge gönderdiği iddia edilen gazeteciye 'casusluk' davası
Utku Kalı'nın belge gönderdiği iddia edilen gazeteciye 'casusluk' davası

Utku Kalı, askerlik yaptığı dönemde belge sızdırmak suçlamasıyla tutuklanmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Askerliğini yaptığı dönemde Reyhanlı patlamasına ilişkin askeri istihbarat bilgilerini sızdırdığı iddiasıyla yargılanan Utku Kalı'nın belgeleri gönderdiği iddia edilen gazeteci hakkında da 'casusluk' suçlamasıyla dava açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – ‘Redhack’ adlı hacker grubuna Reyhanlı patlamasına ilişkin askeri istihbarat belgelerini sızdırdığı iddiası ve casusluk suçlamasıyla yargılanan Utku Kalı’nın bu belgeleri cep telefonu yolu ve ‘WhatsApp’ adlı anlık mesajlaşma programı üzerinden gönderdiği iddia edilen gazeteci Erman Paçalı hakkında da olaydan iki yıl sonra, ‘casusluk’ iddiasıyla dava açıldı. Paçalı’nın “devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve yayma” suçlarından 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacağı davanın ilk duruşması, bugün Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Hazırlanan iddianamede, Utku Kalı’nın bulunduğu muhabere bürosuna gelen ve ‘gizlilik derecesini haiz’ bir kısım belgeleri, Silivri’de gazetecilik yapan Erman Paçalı’nın kullandığı telefona, ‘WhatsApp’ sistemi üzerinden gönderdiği ileri sürüldü. Paçalı’nın da bu belgeleri internet ve basın yolu ile kamuya dağıttığı savunuldu. Olay tarihinde Kalı’nın Amasya’da, Paçalı’nın ise İstanbul ’un Silivri ilçesinde bulunduğu, belgelerin de veri aktarımı yoluyla Paçalı’nın Silivri’de bulunduğu esnada gönderildiği ileri sürüldü. Bu gerekçeyle Paçalı hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 327. maddesinde düzenlenen “devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme” suçundan 3 yıldan 8 yıla, 329. maddeye göre bu belgeleri “açıklama” suçundan da beş yıldan on yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, bugün görüldü ve dava 5 Şubat Perşembe gününe ertelendi..