'Üvey Baba yasaklansın'

Devlet Bakanı Hasan Gemici, Kemalettin Tuğcu'nun aynı adlı eserinden uyarlanan
'Üvey Baba' adlı dizinin yasaklanması için RTÜK'e başvurdu.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Hasan Gemici, Kemalettin Tuğcu'nun aynı adlı eserinden uyarlanan 'Üvey Baba' adlı dizinin yasaklanması için RTÜK'e başvurdu. Gemici, şikâyetinde, Star TV'de yayımlanan dizinin RTÜK Kanunu ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu öne sürdü. Yönetmenler, Gemici'nin şikâyetine tepki gösterdi.
Bakan Gemici, RTÜK'e gönderdiği yazıda,
'Üvey Baba' dizisinin tüm bölümlerinde
'ebeveyin çocuğa yönelik fiziksel şiddet uyguladığı, çocuğun sokaklarda çalıştırılmaya zorlanarak başıboşluğa sürüklendiği, öğrenim görmesine engel olunduğu ve çocuğun psikolojik baskıya maruz bırakıldığı'nı kaydetti. 43984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 'Genel ahlak, toplum huzuru ve Türk aile yapısına aykırı' ve 'Çocuk ve gençlerin fiziksel, ruhsal ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek yayın yapılmaması' ilkelerinin ihlal edildiğini anlatan Gemici, dizinin Türkiye'nin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne de aykırı olduğunu söyledi.
Gemici'nin gerekçeleri
Gemici, şu görüşleri dile getirdi:
"Dizi, hak ihlallerini meşru kılmakta ve toplumun bu davranış kalıplarını doğal kabul ederek, kayıtsız kalınabilmesine yol açabilmektedir. Bu nedenlerle Üvey Baba dizisinin yayından kaldırılması zorunlu olarak değerlendirilmektedir."
Gemici, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin, her insanı 18 yaşına kadar çocuk kabul ettiğini ve sözleşmeye göre, yapılacak her türlü iş ve eylemde çocuğun kararının göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlattı. Gemici dizinin sözleşmenin şu ilkeleriyle çeliştiğini kaydetti:

 • Çocuğun, bakımını üstlenen kişinin yanındayken bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet veya suiistimale karşı korunması yasal, toplumsal ve eğitsel önlemler alınması,
 • Hiçbir çocuğun, işkence veya diğer zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye tabi tutulamayacağı,
 • İlköğretime katılma hakkı,
 • Çocuğun, fiziksel, ruhsal, ahlaksal ya da toplumsal gelişmesi için zararlı olacak nitelikte çalıştırılmasına karşı korunma hakkı...
  'Çok sayıda şikâyet var'
  RTÜK Kamuoyu ve Yayın Araştırmalar Dairesi Başkanı Dr. Cengiz Özdiker, 'Üvey Baba'ya ilişkin daha önce yaptığı araştırmada, 3 yıldır yayımlanan dizinin yüksek reyting aldığını kaydetti. Özdiker, dizide, küçük Lamia'nın gerek üvey babası gerekse üvey ablası tarafından sürekli bedensel ve sözel şiddet ile açlık ve ölüm tehdidine maruz bırakıldığını ifade ederek, 'gerçek hayatta üvey baba-anne-çocuk ilişkisi içerisinde bulunan kişi ve çocukların' diziden olumsuz etkilenebileceğine dikkati çekti. Cengiz Özdiker dizi hakkında çok sayıda şikâyet geldiğini söyledi.
  ***
  'Tuğcu'da şiddet yok'
 • Konur Ertop (edebiyat eleştirmeni): Çocukluğumuzda çocuk dergilerinde Kemalettin Tuğcu'nun, genel anlamda yoksul mahallelerdeki yaşamı anlatan hikâyelerini okurduk. Hiçbir zaman onun yapıtlarında şiddete dayalı pasajlar okumadım. Eğer bu dizide böyle mesajlar varsa, karar doğru olabilir.
 • Suna Tanaltay (psikolog): Çocuklar La Fontain'in masallarında 'tilkinin kurnazlığı' dersini alır. Yanlış örnekleri durmamacasına tekrarlamak ve üvey baba ya da üvey anne sevgisizliğini aşırı görüntüyle vermek çocuklarda korku, endişe, ve hatta yanlış bilgi edinmeye yol açabilir. Kendi üvey büyükleri için belirgin tedirginliklere neden olabilir.
 • Tomris Uyar (yazar): Tuğcu'nun romanları aslında Türk halkının melodrama yatkınlığının bir ifadesidir. Ama bu yatkınlık daha sonraları arabesk kültürünün bir parçası oldu. Fakat çocuklara zarar verdiği düşünülüyorsa Heidi'nin de yasaklanması gerekiyor. Bütün yasaklar gibi bu yasaklama da saçma.
  ***
  'Bakan saygı duymalı'
  Tunca Yönder (dizinin yapımcısı: Olayı ilk kez sizden duyuyorum. 'Üvey Baba' dördüncü yılına girdi. Şu anda 117. bölümde. Oynadığı günlerde 100 program içinde ilk üçte yer alıyordu. Sonra dizisini yaptık. Bu dizi köylerdeki insanlardan şehirdekilere kadar herkes gerek Halil'i oynayan Şemsi İnkaya'yı ve diğerlerini tanıyor ve 'Bu dizi çok güzel elinize sağlık' diyorsa bakan da olsa milletvekili de olsa saygı duymak zorundadır.
  Nasıl ki onlar halkın seçimleriyle geldik diyorlar, bu diziyi de halk seçti. Hasan Gemici'nin aldığı oydan daha fazlasını bu dizi seyirciden alıyor.
  Şemsi İnkaya (dizinin oyuncusu): Durumu ilk defa sizden öğreniyorum. Dizide aşırı sevgi ve sevgisizlik işleniyor. Bu insanı şiddete sevk etmez. Kaldı ki dizide bizden
  olan bir şeyi anlatıyoruz. Şatafatlı hayatları anlatmıyoruz. Türkiye'nin böyle bir gerçeği var. İnanmayan açsın gazetelere baksın. Ama benim oyuncu olarak aldığım tepkiler Hasan Gemici'nin görüşleriyle ters düşüyor. Orada Halil karakteri bir örnek oluşturuyor. Bir kuşak Kemalettin Tuğcu ile büyüdü. Böyle bir durum onu Türk edebiyatında yok saymak anlamına gelir. Hasan Gemici'ye sormak isterim; Ankara'da polisin memurların üzerine copla, gaz bombasıyla saldırmasını çocuklara nasıl açıklıyor? Çocuk şiddetle yüz yüze gelmiyor mu? (Kültür Sanat)