Uyanık esnaf alkol yasağını delmenin yolunu buldu

Uyanık esnaf alkol yasağını delmenin yolunu buldu
Uyanık esnaf alkol yasağını delmenin yolunu buldu
Tartışmalara yol açan yol açan 'içki yasakları' Antalya'daki esnaf tarafından ilginç bir yöntemle delindi. Muratpaşa ve Konyaaltı İlçesi'ndeki uyanık esnaf, 22:00-06:00 arası evlere servis hizmeti vermeye başladı.

Saat 22.00’den sonra işletme içinde yapılan alkollü içki satışları tamamen durdurulurken, abonelik sistemi ile çalışan ve evlere servis yapan bazı işletmeler telefonla gelen alkollü içecek siparişlerini almaya devam etti. Müşteriler ise işletme sahibi ya da servis elemanları tarafından, “Bu hizmetimiz gizli kalsın” şeklinde uyarıldı.

Hürriyet gazetesinden Salim Uzun’un haberine göre yasak saatler içinde yapılan alkol satışını yalnızca aboneliği olan ve işletme tarafından tanınan kişilere yaptıklarını söyleyen market sahibi M.D, “Bu işin çok büyük cezası var ama risk almak zorundayız. Geçen akşam milli maç vardı. Adam gitmiş evinde maçını izlerken iki bira siparişi veriyor. Şimdi ne yapalım biz? 20-30 müşteriye yasak diye bira göndermedik. Sonra biz de pes ettik. Bunu yapmasak batarız” dedi.

BAŞKA ÇAREMİZ YOK
Abonelik sistemi ile çalışan ve evlere servis yapan bir başka işletme sahibi N.C, “Müşteri saat 22.00’den sonra 20-30 liralık sipariş verip yanına iki bira ekliyor. Yasağı hatırlatınca bütün siparişleri iptal ediyor. Buna hangi esnaf dayanır. Gelip bizi yakalayıp dükkânımıza da kilidi vursunlar. Tanıdığımız, güvendiğimiz müşterilere satışa devam edeceğiz. Bizim ayakta kalmak için başka yolumuz yok” diye konuştu.

ESNAF İSYANDA
Alkol yasağı ile birlikte binlerce esnafın ciddi bir mağduriyet sürecine girdiğini söyleyen Antalya Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı Eyüp Sabri Kıldıran şöyle dedi: “Esnaf risk alıp illegal satış yöntemini tercih etmek zorunda kalıyor. Biz bu durumdan rahatsızız ama yapacak bir şey yok. Odamızı telefon yağmuruna tutup yardım isteyenler bir tarafta, eylem kararı alıp sokağa dökülelim diyenler diğer tarafta. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Bu işin bu noktaya geleceğini söylemiştik. 30-40 bin lira cezayı göze alıp iki bira satmaya çalışan esnafı bu duruma düşürenler sandıkta hesap verecek.”


  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Antalya

  ,

  bira

  ,

  Akşam

  ,

  Telefon

  ,

  lira

  ,

  Eylem

  ,

  maç

  ,

  esnaf

  http://www.radikal.com.tr/1150443115044325

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mein lieber Mann.. - dostluk ve baris

  e aceleden a olmus.. Pardon! Ancak, sonucta benim yazdiklarim dogru yani Almanya'da 22 den sonra icki veya bira satiliyor! Burada o özgürlügümüz yok.. Tesekkürler... Vielen Dank, mein lieber Mann:)

  Dostluk ve baris - bernau

  Alamanyali degil, Türkiyeliyim. Almanyada benzin istasyonlarinda bira veya icki alinabilecegi dogru. Eger özgürlügünüzü bu nedenle kisitlanmis buluyorsunuz baska bir problem yok demektir. Not: "MAIN lieber Mann" diye degil "MEIN" olarak yazilir. MAIN bir nehir.

  uzun lafın kısası - genco940

  hani eskiden derler di ya kim takar Yalova Kaymakamını. Evlere servis yapılır olur biter. Esnafın aç kalacak hali yok ya. En iyisi herşeye burnunu sokak bu beyleri seçimde sandıklayıp sallayalım gitsin.Sabır bir yere kadar, GSMH falan yere çıkmışmış, cari açıktan, dış borçlardan dem vuran yok.

  Garip - E.S

  başbakan, "bizim gençler sarhoş sarhoş mu dolaşsın, bu yüzden 22 den sonra yasakladık satışını" gibi bir şeyler söyledi. O gençler 21.50 de istedikleri kadar içki alıp sabahlara kadar içebilirler mi? evet içebilirler, o halde 22 den sonra içki satmamanın gençlerin sarhoş olmasını engellemesi mümkün değil, o halde amaç başka. 52 yaşımdayım, sayenizde evimde kendi şarabımı yapmayı öğrendim. sağolun varolun.

  ... - Selosl

  Güzelim müslüman konya bu yasağa çok sevinecek :P

  İran ve alkol - momentum

  Yorumlarda bir kaç İran örneği verilmiş. Doğru bir örnek mi, sanmıyorum. Orada hiç bulunmadım. Ülkenin dış açılımı da zayıf olduğundan, uluslararası platformlarda pek İranlılarla çalışma olanağı yoktur. Bildiğim kadarıyla bu toplumda, bu konularda tarihten gelen bir serbestlik var. Evliya Çelebi, ziyaret ettiği İran yetkililerinin şarap ısrarlarından sıkıldığını anlatır. Daha sonra gelen aşırı batılılaşmacı Şah döneminde, Türkiye'nin beyazlarına rahmet okutan bir elit kesim zuhur etti. İslam devriminden sonra İran'dan kaçan bu kişiler bugün çoğunlukla ateist ya da Hıristiyan. İsveç'te minarelerden ezan okunması kararını protesto eden tek grup da bunlardı. Ülkede yerleşmiş geleneksel bir serbestliğin, yukarıdan totaliter yöntemlerle üstesinden gelmek zor. İran'ın ev partileri meşhur diye konuşurlar. Şaraplı-şampanyalı, kadınlı-erkekli, mini etekli bu partilerden birini Hüriyet gazetesi, on yıl kadar önce "İran'ın Aydınlık Yüzü" diye haber yapmıştı.

  Bırakınız satsınlar, bırakınız içsinler - huberhirsch

  Devlet insanlara karışmasın artık yahu, isteyen istediğini yapsın. Devlet insanın anası değil, babası değil, ki artık ana baba sözü bile dinlemeyen bir nesiliz, devlete m emanet edeceğiz özgür irademizi? Hayır.