'Uydu fotoğraflarıyla suikast planladılar'

'Uydu fotoğraflarıyla suikast planladılar'
'Uydu fotoğraflarıyla suikast planladılar'
Ergenekon iddianamesinde Yarbay Dönmez'in evinden çıkan Başbakan'a suikast planına yer verildi. Dönmez'in ajandasında ise Başbakan'ın evinin işaretlendiği uydu fotoğrafları yer alıyordu

 

ÜÇÜNCÜ İDDİANAMENİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN

 

İDDİANAMENİN İNDEKSİ İÇİN TIKLAYIN


İSTANBUL - İddianamede Yarbay Mustafa Dönmez’in askeri lojmanında yapılan aramalarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin yerinin bulunduğu kırmızı kalemle işaretlenmiş uydu fotoğraflarına ulaşıldığı belirtiliyor. İddianamede Dönmez’in Ergenekon davasının ilk davasının sanığı olan akademisyen Emin Gürses’le yaptığı bir konuşmada Erdoğan için “İpi çekildi” şeklinde konuştuğu belirtilerek, bu da suikasta kanıt olarak gösteriliyor.
İddianamede ‘Mustafa Dönmez’de ele geçirilen Başbakan’a yönelik suikast planı ve silahlar’ başlıklı bölümde şunlar anlatılıyor:
“.. Şüpheli Mustafa Dönmez’in Ankara ilindeki askeri lojmanlarda bulunan ikametinde yapılan aramada, diğer verilerin yanı sıra (61) numarası verilen bir ajanda bulunarak el konulmuştur. (61) numarası verilen ajandanın yapılan incelemesinde, ajandanın 46 sayfasında değişik konularla ilgili el yazması notların olduğu, ajandanın kapağında bulunan cep kısmında ise iki adet A4 kâğıdı üzerine çıktı olarak alınmış, aynı bölgeyi gösterdiği anlaşılan uzak ve yakın mesafeli şekilde çekilmiş uydu fotoğraflarının olduğu görülmüştür.

Detaylı işaretlemeler
Bu uydu fotoğraflarından ‘Resim 1’ olarak belirtilen fotoğrafın üzerinde bir binanın çevresinin kırmızı kalemle çizildiği, işaretlenen binadan çizgi şeklinde ok çıkartıldığı, kırmızı kalemle çizilen binadan çıkartılan ok işaretinin üzerine ‘220m’ ibaresinin yazıldığı ve okun sonunun yeşil alanda bittiği, yine aynı resimde ‘Kuşadası Sk., Gölbaşı Sk ve Yürüyüş yolu’ şeklinde yol ve sokak adlarının yazılı olduğu görülmüştür. ‘Resim 2’ olarak belirtilen fotoğrafta ise bir önceki uydu fotoğrafında işaretlenen binanın çevresinin kırmızı kalemle çizildiği, Vadi Sk üzerinde bir noktanın işaretlenerek Yürüyüş yolu üzerine kesik çizgi şeklinde yön oklarının çizilerek; Resim T de çevresi kırmızı kalemle çizilen binaya, 220 m olarak belirtilen yerin gösterildiği, yerin bitimine ve bu bitim yeri olarak gösterilen yerden; üzerinde ismi belirtilmeyen yola kadar kesik çizgili okların devam ettiği, kırmızı kesik çizgilerin ismi belirtilmeyen yol üzerinde son bulduğu görülmüştür. Yine Resim 2’de cadde ve sokak isimlerinin ayrıntılı bir şekilde yazıldığı, “20.Sk, 24.Sk, 23.Sk, 22.Sk, Yürüyüş yolu, Vadi Sk., Gölbaşı Sk., Kuş adası Sk., Ş.Mehmet” şeklinde Yol ve Sokak isimlerinin yazılı olduğu görülmüştür.

Emniyet: Başbakan’ın adresi
Söz konusu uydu fotoğraflarında belirtilen adreslerle ilgili yapılan çalışmalarda Resim 1 ve Resim 2’de kırmızı kalemle etrafı çizilen binanın; Ankara İli Keçiören ilçesinde Kuşadası sokak üzerinde bir bina olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu bina ve adresle ilgili ayrıntılı çalışma yapılması için Ankara Emniyet Müdürlüğüne yazılan yazı sonucunda alman cevapta, Kuşadası sokak üzerinde etrafın kırmızı kalemle işaretlenen binada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğu anlaşılmıştır.”

Konuşma yaktı
İddianamede Dönmez’in hukuki durumuyla ilgili bölümdeyse Dönmez’in Ergenekon’un birinci davasının sanığı olan akademisyen Emin Gürses’le yaptığı konuşmalara yer veriliyor. Tutuklanmadan önce yapılan konuşmada Gürses, Ergenekon operasyonlarından söz ediyor ve “.. Ama kimse bir şey demedi onlara demeyince bak yine operasyon geliyor profesörlere yapacaklarmış bazı akademisyenlere operasyon.. Bak diyorlar ki Veli Paşalara yapıldı bir şey olmuyor arkadan başka operasyon gelecek dün Tayyip Erdoğan kendi ağzından kaçırdı devam edecek diyor operasyonlar..” diyor. Dönmez’se bu sözlere karşılık olarak “... Ama ama bak onun ipi çekildi bu lafımı unutma” diyor. Görüşmenin devamında Gürses “... kendi kendine...” derken, Dönmez “Onun ipi çekildi bu vuruşarak çekiliyor” diye konuşuyor. İddianamede bu görüşmeyle ilgili şu yorum yapılıyor:

‘İpi çekildi’ demek suikast kanıtı
“... ‘İpi çekildi’ derken Başbakan hakkında verilen karardan haberi olduğu gibi kendisine verilmiş görev gereği Başbakan’ın evine ait krokileri temin edip çalışma yaptığı, benzer içirekli kroklerin İbrahim Şahin’den de elde edilmesi ve şüphelinin telefon görüşmeleri göz önüne alındığında Ergenekon silahlı terör örgütünün Türkiye’de çok kapsamlı suikast planları yaptığı ve bu planların uygulamaya konulmasıyla iki - üç yıl içinde geri dönülmez olayların meydana geleceği, Ergenekon silahlı terör örgütünün kanlı eylemlere yönelik olarak örgütün farklı birimlerinde çalışmalar yaptırdığı ve amacının darbe yapılmasını sağlamak olduğu anlaşılmaktadır.” (Radikal)