'Uydu' kurumlara uymadı

'Türkiye'nin uzaydaki ilk gözü olacak' denilerek büyük umutlarla Eylül 2003'te uzaya gönderilen BİLSAT'ın kıymeti bilinmiyor. Türkiye'nin üzerinden her gün iki kez geçerek fotoğraflayan BİLSAT'ın gönderdiği bilgilerden şu ana kadar hiçbir kurum yararlanmadı.

ANKARA - 'Türkiye'nin uzaydaki ilk gözü olacak' denilerek büyük umutlarla Eylül 2003'te uzaya gönderilen BİLSAT'ın kıymeti bilinmiyor. Türkiye'nin üzerinden her gün iki kez geçerek fotoğraflayan BİLSAT'ın gönderdiği bilgilerden şu ana kadar hiçbir kurum yararlanmadı. Birçok işleve sahip BİLSAT'ın TÜBİTAK'ta görüntü işleme konusundaki eksikliklerinin de daha yeni giderilmiş olması, uydunun ilk iki yılında kapasitesinin altında çalışmasına ve elde ettiği verilerin sadece arşivlenerek depolanmasına neden oldu.
TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü 'BİLTEN' Müdürvekili Uğur Leloğlu "BİLSAT'ın ilk amacı görüntü indirmek, bunları kullanıcılara ulaştırmak değil" dedi. Hiçbir kurumun bilgilerden yararlanmak için kendilerine başvurmadığını belirten Leloğlu, üniversitelerden veya dışarıdan gelen araştırmacılara, görüntülerin ücretsiz verildiğini söyledi. Leloğlu şöyle konuştu:
Amaç görüntü indirmek değil: BİLSAT'ın ilk amacı görüntü indirmek, bunları kullanıcılara ulaştırmak degil. Uydu, bilimsel anlamda deneysel bir platformdur. Bazı akademik çevreler de zaten bu verilerden yararlanmaya başladı. Kalibrasyon parametrelerinin hazırladığımız programa eklenmesi ile birlikte daha yaygın kullanım için çalışma yapılacak.
Personelimizi özel sektöre kaptırıyoruz: Enstitümüz çok hızlı bir nitelikli personel kaybı yaşadı. Özel firmalar yetişmiş elemanlarımızı yüksek ücretlerle transfer ediyor. İdari nedenlerle bu personel yerine konulamıyor.
Türkiye'nin görüntüleri arşivleniyor: Verilerin internet üzerinden taranması, küçültülmüş görüntülerin görülmesi gibi işlevleri de kapsayan harita tabanlı bir arşiv programı hazırladık. Bu program şu anda test aşamasında. Görüntüler düzenli olarak arşivleniyor.
Amaç yerli malı uydu: BİLSAT ile Türkiye'de uydu yapabilme yeteneği kazanılması amaçlandı. Uydunun yapılması aşamasında Türk mühendisler tasarıma katıldı. Sınırlı insan kaynağımız 'uydu yapma' işine yönlendirildi. BİLSAT, Türksat uyduları gibi belirli bir işlevi yapmak için anahtar teslimi satın alınmış operasyonel uydular ile karşılaştırılmasın.
RASAT'tan daha umutluyuz: Türkiye'nin ikinci mini uydusu RASAT'ın görüntüleri daha net olacağı için kullanım alanları daha geniş alana yayılacak. Üniversitelerle önceden işbirliği yaparak görüntülerin kullanılabilirliği arttırılacak. BİLSAT'tan edinilen deneyimler de bu işlemleri kolaylaştıracak.
BİLSAT: 13 yıllık hayal
BİLSAT projesi, ilk olarak 1990 sonlarında gündeme geldi ancak uydu yapımına başlamak için dokuz yıl kadar beklendi. 2001'de başlanan ve iki yıl içinde tamamlanan montajı sayesinde uydu 2003 Haziran'da uzaya gönderilmeye hazır hale getirildi. 27 Eylül 2003'te Rusya'daki Plesetsk askeri üssünden fırlatıldı. Uyduya yaklaşık 10 yıl ömür biçiliyor. Türk mühendisler tarafından projesi hazırlanan ve montajı yapılan Türkiye'nin ilk mini uydusu BİLSAT, şehircilikten tarıma, çevreden ormancılığa, doğal afetlerden haritacılığa pek çok alanda fayda sağlama özelliğine sahip olduğu halde, yeterince değerlendirilmiyor. 13.3 milyon dolara mal olan BİLSAT, her gün iki kez geçtiği Türkiye üzerinden çektiği fotoğrafların arşivde depolanmasını sağlamak ve araştırmacılara ilham kaynağı olmaktan başka bir işe yaramaz hale geldi.


    http://www.radikal.com.tr/7620067620060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.