'Uygulamayı başka yere çekmeyin'

Gerelkurmay Başkanlığı, Şırnak, Siirt ve Hakkâri kırsalındaki bazı bölgeleri, üç ay süreyle geçici güvenlik bölgesi (NOTAM) ilan edilmesinin askeri ihtiyaçlar doğrultusunda eskiden beri yapıldığını açıkladı.

ANKARA - Gerelkurmay Başkanlığı, Şırnak, Siirt ve Hakkâri kırsalındaki bazı bölgeleri, üç ay süreyle geçici güvenlik bölgesi (NOTAM) ilan edilmesinin askeri ihtiyaçlar doğrultusunda eskiden beri yapıldığını açıkladı. Konuya ilişkin açıklamada, "Bu nedenle, uygulamanın başka anlamlara çekilmesi gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.
Açıklamada şöyle denildi: "Genelkurmay Başkanlığı, vatandaşların can ve mal güvenliği bakımından girilmesinde sakınca görülen atış alanları ile tatbikat bölgelerini, 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu gereğince atış ve tatbikatın devam ettiği belirli süreler için kara, deniz ve hava askeri güvenlik bölgesi olarak ilan etmeye yetkilidir. Bu çerçevede; Şırnak, Hakkâri ve Tuz Gölü'ndeki toplam beş alan Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir. Bölgeler tüm il sınırlarını değil, sınırlandırılmış arazileri kapsamaktadır. Uygulama, askeri ihtiyaçlara göre sürekli icra edilen bir yöntemdir."
'İnsani amaçlı bir durumda kalkar
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da, NOTAM'ın insani amaçlı bir durum söz konusu olduğunda kaldırılabileceğini söyledi.
Emniyet Genel Müdürlüğü, Geçici Güvenlik Bölgesi'nde yer alan üç ildeki özel harekât birimlerini 30'ar polisle takviye etti.