'Uygulamayı görmeliyiz'

'Uygulamayı görmeliyiz'
'Uygulamayı görmeliyiz'
Öcalan'ın mesajlarını olumlu bulan Erdoğan "Aslolan uygulamadır" dedi. Diyarbakır'da Türk bayrağı açılmamasına tepki gösterdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan , Diyarbakır’daki Nevruz kutlamaları ve Öcalan’ın çağrısı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Doğrusu bu açıklamayı, daveti olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Ama aslolan bu çağrının ötesinde uygulamadır. Uygulamada ne olacağı çok önemlidir.”

‘Bayrak olmalıydı’

Mitingde Türk bayrağı olmamasını ise eleştiren Erdoğan, “Türk bayrağının orada olmayışı aslında hâlâ bu süreci olumsuz etkilemek gayreti içinde olanların bana göre provokatif yaklaşımıdır” dedi. Öcalan’ın mektubunda ‘tek vatan, tek devlet’ vurgusu olduğuna dikkat çeken Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu: “Ama bu uygulamalar mesaja ters düşüyor. Temenni ederim ki zaman içerisinde bunlar da giderilmek suretiyle 30 yıldır yaşanan sıkıntıyı böylece bir an önce aşmış oluruz diyoruz.”

Yunus için ret

Altı aylıkken yere düşürüldüğü gerekçesiyle ailesinden alınarak lezbiyen bir çifte verilen Yunus için sonuç alınamadı. Başbakan Erdoğan ’ın talebine rağmen Hollanda Başbakanı konunun iki ülke bakanlıkları arasında görüşülmesine karşı olduğunu belirtti ve “Bu Hollanda’nın meselesi” dedi.