'Uygurların annesi'ne vize çıktı

Başbakan Erdoğan daha önce Türkiye'nin vize vermediğini söyleyen Rabiya Kadir için açıklama yaptı: Başvurursa vize veririz


ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pekin yönetiminin hedefindeki isim olan ve 4 yıldır ABD'de yaşayan 'Uygurların annesi' Rabiya Kadir'in vizesi konusunda, "Davet değil başvuru gerekli. Başvuru olursa vize veririz" dedi.
Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yapan Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rabiya Kadir'in vize olayını gazeteden öğrendiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Başvuru olursa tabii ki vize veririz" dedi. Erdoğan'ın sözleri üzerine Rabiya Kadir'in vize başvurusu yapacağı belirtiliyor. "Uygurların Annesi" Rabiya Kadir, özel bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, Türkiye'ye gelmek istediğini ancak kendisine vize verilmediğini açıklamıştı.


Çin'deki durum


Erdoğan, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylara ilişkin ise, "Bildiğiniz gibi Çin Devlet Başkanı G-8'de olacaktı, katılmadı. Fakat G-8'deki ülkelerle, başta ABD olmak üzere, bu da bizim için önemli fırsat, orada kendileriyle bu konuyu ayrıca görüşeceğim. Böyle bir vahşete seyirci kalmamız hele hele Türkiye olarak söz konusu olamaz. Bunun için bütün girişimlerimizi Cumhurbaşkanlığından Başbakana kadar hep birlikte sürdürüyoruz, sürdüreceğiz" dedi. Başbakan Erdoğan, olaylara ilişkin girişimleri başlattıklarını belirterek, "Dışişleri Bakanlığımız konuyla ilgili olarak Çin'in Ankara Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırarak kendileriyle gerekli görüşmeler yapıldı. Bunun bir vahşet olduğunu söyledik ve bu vahşetin süratle durdurulmasının gereğinden bahsettik" dedi.


Askere sivil yargı yolu


Erdoğan, Askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyle ilgili bir soru üzerine gerekli adımların atılacağını söyledi.


Ruhban Okulu


Başbakan Erdoğan, "Ruhban Okulu konusu ile ilgili bize gelmiş herhangi bir teklif, talep söz konusu değil, gelirse onu da ayrıca değerlendiririz" dedi.


Kaçırılan Türk gemisi


Somali'de kaçırılan Türk gemisiyle ilgili olarak da, Erdoğan, "23 personel söz konusu, onların hayati durumu önem arz etmekte. Henüz irtibat kurulmuş değil. İrtibat kurulduğu andan itibaren ne yapılacağı konusunda karar vereceğiz. Hükümet olarak, bakanlığımızla, silahlı kuvvetlerimizle süreç takip edilmektedir. Temennim odur ki anlayışla, aklı selim egemen olsun, bu süreci tamamlamış olalım" dedi. (aa)