Uyku hastalığına yakalanan THY hostesine ilaç bulundu

Uyku hastalığına yakalanan THY hostesine ilaç bulundu
Uyku hastalığına yakalanan THY hostesine ilaç bulundu

24 yaşındaki Ece Taşan, hastane yatağından twit atarak yardım istemişti.

Görev için gittiği Afrika'da çeçesineğinin ısırması sonucu uyku hastalığına yakalanan THY kabin memuru Ece Taşan, Twitter'da yardım çağrısı yapıp DHA'da haber olduktan sonra ilacına kavuştu.

 24 yaşındaki Taşan, sefer sonrası hastalanınca Özel Alman Hastanesi’ne kaldırılmış, Türkiye ’de ilacı bulamayan Taşan Ailesi, Afrika ve Avrupa’da yaşayan akraba ve tanıdıkları ile ilaç bulmak için irtibata geçmişti. Hastalığa çare olacak ilaç Gana’da bulundu. Ancak ilaç uçağa alınmayınca İstanbul ’a getirilemedi. Aile üyeleri daha sonra ilacın Fransa’da da bulunduğunu öğrendi. Taşan Ailesi, ilacın bu ülkeden getirilmesi için temaslara geçti.


Beyinde iltihaplanmaya neden oluyor

 

Seda Taşan ise hastane odasından attığı twit’lerle yardım çağrısı yaptı. “Suramin veya pentamidin ilaçlarını bulabilen bana acil olarak ulaşsın lütfen” diyen Taşan’a müjdeli haber Ankara ’dan geldi. DHA’nın haberinden sonra devreye giren THY yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı ilacı Ankara’da buldu.
İlk bakışta karasineğe benzeyen çeçesineklerinin glossina cinsini oluşturan 21 türü var. Türlerin çoğu Afrika’da, Sahra Çölü’nün güneyinde yaşıyor ve uyku hastalığına neden oluyor. Hastalığın ilk belirtileri sineğin ısırdığı yerde 1-2 hafta içinde oluşan sert, ağrılı ve kırmızı yaralar ve bölgeye yakın lenf bezlerinde şişme. Hastalık ilerlediğine parazit kan yolu ile beyne ulaşıyor ve bu bölgede iltihaplanmaya yol açıyor. Bu durumda kişide uykuya eğilim, felç, yürüyememe ve konuşmada bozukluk, bayılma, kişilik değişikliği gibi belirtiler görülür. Hastalığın ilk dönemlerinde tedavi daha başarılıdır. Ancak beynin hasar gördüğü durumlarda ve tedavi olmayanlarda ölüm oranı yüksek.