Uyku Vadisi, uykusuz...

'Doğal park' ilan edilen Uyku Vadisi'ndeki yol genişletme çalışmaları kapsamında 40 ağaç kesildi. Durum köylüleri ayağa kaldırdı.
Bitki örtüsü, 5 bin yıllık mağaraları ve...
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - 'Doğal park' ilan edilen Uyku Vadisi'ndeki yol genişletme çalışmaları kapsamında 40 ağaç kesildi. Durum köylüleri ayağa kaldırdı.
Bitki örtüsü, 5 bin yıllık mağaraları ve şelaleleriyle yılın 12 ayı turist çeken Milas'taki Uyku Vadisi, bir süre önce Muğla Valiliği tarafından doğal park ilan edildi. Gökçeler Köyü ile Uyku Vadisi arasındaki 3.5 kilometrelik toprak köy yolunun proje kapsamında ıslahı için çalışma başlatıldı.
İlk gün, yolun başındaki ilk 50 metrelik alan içinde bulunan Gökçeler Köyü İlköğretim Okulu'nun bahçe duvarı Köy Hizmetleri Müdürlüğü dozerleriyle yıkıldı. Bahçedeki 50 yıllık karaçam, badem ve selvi ağaçları muhtarlığın görevlendirdiği üç işçi tarafından kökünden kesilip odun yapıldı. Köylüler, ağaç katliamının durdurulması için Milas Kaymakamlığı, Muğla Valiliği ve Bodrum TEMA gönüllü sorumlusu Şenay Nur'u telefon yağmuruna tuttu. Vali Hüseyin Aksoy'un talimatıyla yol genişletme çalışmaları durduruldu.
Muhtar: Kesim iznim var
Köylülerin tepkilerine hedef olan Gökçeler Köyü Muhtarı Mustafa Yoran, ağaçların kesilmesi talimatını Muğla Valiliği'nden aldığını ileri sürdü. Muhtar Yoran, "Burada yol genişliği beş metreden sekiz metreye çıkarılacak. Bazı ağaçların kesilmesi zorunluydu. Okulun bahçesindeki ağaçlar da Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan özel izinle kesildi" dedi.
Gökçeler Köyü sakinleri ise Uyku Vadisi'ne giden yolun Gökçeler Köyü'nün içinden geçtiğini, iki yanı ağaçlarla sıralı, doğal güzelliğe sahip bu yolla ilgili olarak bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşanmadığını anlattı.
Gökçeler Köyü'nden Ayşe Parasız öfkeli: "Çocukluğumuzda okulumuzun bahçesine diktiğimiz ve büyüttüğümüz ağaçlar, katledildi. Buraya gelen görevlilerden 3.5 kilometrelik yol güzergâhında bulunan 200'e yakın asırlık zeytin ve çam ağacının kesileceğini öğrendik. Kampanya başlatıyoruz. Muhtar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız."
Muğla Valisi Hüseyin Aksoy ağaç kesilmesi talimatı vermediğini söyledi. Aksoy, "Olayı duyunca şoke oldum ve çok üzüldüm. Sanıyorum ortada büyük bir yanlış anlama var. Ağaçların kesilmesi bu projenin ruhuna aykırı. Ağaç kesilmez, yerinden başka bir yere taşınır" diye konuştu.
Vadi aydınlatılacak
Yol açıldıktan sonra sırada Uyku Vadisi'nin aydınlatılması, dinlenme tesislerinin kurulması, mağaralara giden derenin ıslah edilmesi ve konaklama tesisleri kurulması, bölgede ekolojik tarımın geliştirilmesi ve otantik köy pazarı açılması yer alıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7403167403160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.