Uyku Vadisi'nde köylüler isyanda

Milas'taki Uyku Vadisi'nde, 15 yıldır çevre felaketine yol açtığı ileri sürülen tavuk çiftliğini köylüler bastı. Çiftliğin binlerce ölü tavuğu açık alanda tuttuğu, atıkları da vadideki Hamzabey Çayı'na bıraktığı belirlendi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Milas'taki Uyku Vadisi'nde, 15 yıldır çevre felaketine yol açtığı ileri sürülen tavuk çiftliğini köylüler bastı. Çiftliğin binlerce ölü tavuğu açık alanda tuttuğu, atıkları da vadideki Hamzabey Çayı'na bıraktığı belirlendi.
Doğal park ilan edildikten sonra turizme açılan Uyku Vadisi'ni ziyarete gelen turistler, kötü kokularla karşılaşınca, acenteler turlarını iptal etmeye başladı. Gökçeler Köyü Muhtarı Mustafa Yoran, 15 yıl içinde çevre köylerden defalarca imza toplayarak Milas Kaymakamlığı ve valiliğe başvurdu. Ancak bir sonuç alınamayınca, 120 köylü, dün, Gökçeler Köyü'ndeki tavuk çiftliğini bastı.
'Hayat kâbusa döndü'
Köylüler, çiftliğin atıklarının su kaynaklarını kirlettiğini, çevredeki sekiz köyde pis koku ve sinek yüzünden hayatın kâbusa döndüğünü söyledi. Milas Havaalanı'na 4 km. uzaklıkta, 25 dönüm arazi üzerinde faaliyet gösteren Alpay Tavuk Çiftliği'nde arıtma ve çöp depolama tesisi bulunmadığını belirten köylüler, "Çiftlik, tavuk pisliklerini Hamzabey Çayı ve göletine boşaltıyor. Ölen binlerce tavuk, açık çukurlarda bekletiliyor ya da çevreye atılıyor. 15 yıl sabrettik. Ancak suyumuz kullanılamaz hale geldi, tarlalar pislik altında kaldı, ürün rekoltesi düştü. Bazı köylüler koku yüzünden Milas'a göçtü" diye tepki gösterdi.
Kaymakamdan son uyarı
Milas Sağlık Grup Başkanlığı ekipleri de, işletmenin çevreye zarar verdiğini ve sağlıksız koşullarda üretim yaptığını tespit etti. Tesise daha önce iki kez, 3 bin ve 6 bin YTL para cezası yazıldığını belirten Milas Kaymakamı Hulusi Doğan, köylülere hak verdi. Doğan, "Yıllarca bekledik. Ancak, iyileşeceği yerde, tam bir doğa ve çevre felaketinin yaşandığını gördük. Çiftlik turizme de zarar veriyor. Ceza yazacağız. Düzelmezse kapatacağım, kuruttuğu dere ve göleti temizlettireceğim" dedi.
Üç haftada düzelecek
Çiftliği geçen temmuzda satın alan veteriner Tuna Özdemir ise, 20 bin kapasiteli tesiste 100 bin tavuğun bulunduğunu, arıtma tesisi olmadığı için pislikleri dereye attığını itiraf etti. Özdemir, çiftliği üç haftada düzeltme sözü verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7457847457840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.